WSTiE ZALOGOWAŁA SIĘ DO … NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO!

W mniejszym gronie, w ścisłym reżimie sanitarnym – ale z niesłabnącą energią, motywacją i z wirtualnym uczestnictwem dziesiątek gości. Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 oficjalnie rozpoczęła nowy semestr w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii, a dodatkowo udowodniła, iż żadne przeciwności losu nie są w stanie zatrzymać rozwoju innowacyjnych usług edukacyjnych.

Niektórzy odebrali tego dnia indeksy i dopiero wyruszają w podróż, prowadzącą ścieżkami edukacji wyższej. Inni otrzymali dyplomy ukończenia studiów, wieńczące kilka lat wytężonej nauki oraz praktyk zawodowych. Wszystkich ich połączyło jedno – wyjątkowe okoliczności, towarzyszące temu uroczystemu dniu. Otwieramy nowy rok akademicki w szczególnych warunkach, które są wyzwaniem dla uczelni, Polski i całego świata – powiedział dr Bartłomiej Walas, witając zgromadzonych. Choć w związku z obostrzeniami sanitarnymi w Sali Rycerskiej było ich znacznie mniej niż w latach ubiegłych, dziesiątki gości wzięły udział w uroczystości online, oglądając transmisję, przygotowaną z wykorzystaniem technologii komunikacji Cisco. To dzięki posiadaniu odpowiednich narzędzi nasi studenci bez zakłóceń mogli zakończyć rok ubiegły – dodał dr Walas. I mowa tu nie tylko o wykładach czy egzaminach dyplomowych – mogli uczestniczyć w konwersatoriach, warsztatach, a nawet odbyć zdalnie praktyki zawodowe, korzystając z biznesowych symulacji.

To także te technologie pozwoliły uczelni bez zakłóceń realizować szereg projektów. Jak podkreślała w swoim przemówieniu Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka, niezależnie od zamkniętych granic udało się zorganizować międzynarodową konferencję naukową, przygotować ekspertyzy dla sektora biznesowego, zainaugurować cykl kursów online w ramach Szkoły Biznesu WSTiE, a także rozpocząć szereg nowych, obiecujących partnerstw. Mimo trudnej sytuacji na świecie, jesteśmy pewni, że także ten nowy rok pozwoli nam rozwinąć skrzydła – dodała. W podobnym, optymistycznym tonie, wypowiadali się zaproszeni goście, w tym dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK, która wygłosiła wykład pod tytułem: „Wyjeżdżać czy nie wyjeżdżać? Oto jest pytanie… Turystyka w czasach i po pandemii”. Obecna sytuacja i przeprowadzone badania udowodniły, iż turystyka i podróżowanie jest bardzo ważnym elementem czasu wolnego – przekonywała dodając, iż ważne jest jednak, abyśmy analizowani nie tylko proste zachowania, ale szukali przyczyn, korzeni tak silnych potrzeb.

A także skutecznie na nie odpowiadali. Tym będą zajmować się absolwenci WSTiE, którzy odebrali właśnie dyplomy i rozpoczynają pracę w wymarzonych zawodach. To, kim i gdzie teraz jestem, zawdzięczam właśnie uczelni. WSTiE pomogła mi zaplanować indywidualną ścieżkę kariery, co oznaczało, że pod okiem wyjątkowych ekspertów, którzy byli moimi mentorami, mogłem rozwijać indywidualne zdolności i pasje – mówił Karol Piłatkowski, tegoroczny absolwent. Dzięki temu zajęcia na uczelni udało się połączyć z odbywaniem praktyk i staży, a więc zdobywać cenne doświadczenia zawodowe w renomowanych obiektach hotelowych na całym świecie. Bez wsparcia szkoły, jej pracowników i partnerów nie mogłoby się to udać. Dziś ja i moi koledzy czujemy się gotowi do podjęcia samodzielnej pracy – i zmotywowani jak nigdy wcześniej.

Absolwenci przyznają, że w WSTiE nie tylko dowiedzieli się jak to zrobić, ale także otrzymali odpowiednie wzorce, pokazujące etyczną stronę przyszłego zawodu. Od pierwszych dni byłam zafascynowana wykładami, które prowadzili praktycy. To od nich dowiedziałam się, że pasja, ciężka praca i zaangażowanie to klucze do przyszłego sukcesu – dodała absolwentka, Eliza Mojeścik. Nieważne skąd pochodzimy, co mamy i co umiemy na starcie – każdy z nas może sięgnąć po każdy, najbardziej ambitny cel, jeśli tylko w siebie uwierzy.

I to niezależnie od okoliczności zewnętrznych, które pojawią się w Roku Akademickim 2020/2021.