inauguracja, jubileusz

Jubileusz 20-lecia Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii

WSTiE otwiera nowy rozdział swojej historii. Bo choć od momentu, gdy pierwsi studenci przekroczyli jej próg, minęły już dwie dekady, uczelnia nie zwalnia tempa i wciąż angażuje się w nowe projekty oraz inicjatywy. Wielki jubileusz, połączony z uroczystą inauguracją nowego roku akademickiego, wraz z władzami uczelni świętowali byli i obecni pracownicy, studenci, absolwenci, przedstawiciele władz publicznych i świata biznesu oraz goście z zaprzyjaźnionych uczelni krajowych i zagranicznych.

Uroczystość otwarł Rektor dr Marek Łabaj, prof. WSTiE, który powitał uczestników jubileuszowej inauguracji. Kiedy dwadzieścia lat temu inaugurowaliśmy pierwszy rok akademicki w tej samej Sali Rycerskiej Zamku Suskiego, nikt nie przypuszczał, że ten czas tak szybko upłynie. To była inna rzeczywistość. Byliśmy w innym miejscu. Mieliśmy inne możliwości. Był to odważny i odpowiedzialny krok – powiedziała Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka, wracając wspomnieniami do roku 2001. Podziękowania skierowała do Władz Suchej Beskidzkiej, a w szczególności Burmistrza Stanisława Lichosyta, którego życzliwość i wsparcie towarzyszyły uczelni od samego początku. Zgromadzeni goście powitali jej wystąpienie brawami, ponieważ większość z nich przez lata obserwowała rozwój uczelni i proces, w trakcie którego stawała się silną, rozpoznawalną, europejską marką.

studia, inauguracja

Te dwadzieścia lat minęło, jakby to było wczoraj – powiedział Senator RP, Andrzej Pająk. Życzę kolejnych dwóch dekad sukcesów oraz tego, aby absolwenci opuszczali mury WSTiE z wiedzą, doświadczeniem i umiłowaniem mądrości – dodał. O tym, że faktycznie tak jest, przekonywał Filip Kaczyński – absolwent WSTiE, a obecnie poseł na Sejm RP. Czas spędzony w tej uczelni to najlepsze lata mojego życia. Dzięki wiedzy pozyskanej tu na kierunku politologia miałem zaszczyt pełnić wiele zaszczytnych funkcji publicznych, a obecnie reprezentuję swoich wyborców w parlamencie.

inauguracja, studia

Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej przyznał, że działalności WSTiE przygląda się od lat. W jego opinii sukces uczelni wynika z faktu, iż podchodzi ona do edukacji nowocześnie, technologicznie, z nowym pomysłem, co ma znaczenie w trudnych czasach, w jakich znalazła się turystyka. Gratulując studentom wyboru ich Alma Mater, dodał, iż niewątpliwie skorzystają tu z wiedzy wybitnych fachowców, takich jak choćbyguru turystyki” dr Bartłomiej Walas. Opinię o doskonałym zapleczu dydaktycznym i kadrowym uczelni, jako kluczowym kapitale i wyróżniku WSTiE, potwierdził także Starosta Suski Józef Bałos. Jakość sama się broni – stwierdził z uznaniem. Jeżeli także kolejne lata uczelnia będzie ogniskować wokół tego celu, to na pewno może być spokojna o studentów, kadry i o swój byt. Czego szczerze życzę.

inauguracja, studia

Jak zaznaczył dr Bartłomiej Walas, prof. WSTiE, Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji, obecny sukces uczelni to zasługa zespołowej pracy wielu osób, które już od połowy lat 90-tych śmiało podążały za wizją nowoczesnej, praktycznej edukacji. Przedstawił historię i osiągnięcia WSTiE na przestrzeni dwóch dekad oraz perspektywy rozwoju uczelni kontynuującej wytyczone przed laty kierunki strategiczne: bliżej studenta, bliżej gospodarki, bliżej świata.

Jestem dumny, że od 20 lat, jako burmistrz Suchej Beskidzkiej, mogę wspierać funkcjonowanie uczelni – stwierdził Stanisław Lichosyt. Jej sukces to zasługa wielkiej odwagi i determinacji osób, które nie bały się wielkich wyzwań. Konsekwencja, otwartość na świat, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz realizacja międzynarodowych projektów sprawiły, że WSTiE stała się wyznacznikiem kierunków rozwoju – dodał.

inauguracja, nowy rok akademicki

Dzięki wspomnianym działaniom uczelnia jest dziś nowoczesnym ośrodkiem akademickim, zajmującym najwyższe pozycje w rankingach. Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych, a jej absolwenci osiągają imponujące sukcesy zawodowe w wybranych branżach.

Wielu z nich pojawiło się w Zamku Suskim podczas inauguracji. Dwadzieścia lat temu zastanawiałam się jak mogę pójść z duchem czasu, za czymś zupełnie nowym – powiedziała Katarzyna Pawlus, jedna z pierwszych absolwentek WSTiE. Trzy lata w murach tej uczelni były aktywnym czasem, niezwykłym doświadczeniem łączenia wiedzy z praktyką – przyznała. System staży, praktyk i możliwość zbierania doświadczeń doceniła także Aleksandra Fabin. Jako studentka odbyłam miesięczny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, uczestniczyłam w Rejsie Niepodległości promującym Polskę na arenie międzynarodowej, a także prowadziłam projekty edukacyjne w wielu europejskich krajach.

dyplom, studia

To, że WSTiE otwiera studentów na świat, potwierdził także absolwent Rafał Cieślak, który dzięki uczelni uzyskał dwa dyplomy: polski i brytyjski. Łącząc się ze zgromadzonymi online z zagranicy, przyznał, że dzięki wiedzy i wsparciu uczelni ruszył ścieżką kariery doskonale przygotowany. Nauka w WSTiE pozwalała na niesamowitą ilość kontaktów z ludźmi. Przeniesienie tych kompetencji, umiejętności i doświadczeń pomogło mi znaleźć się w tym miejscu, w którym zawodowo aktualnie jestem – stwierdził.

Obecni studenci uczelni, w których imieniu przemawiał Przewodniczący Samorządu, Kacper Walocha, zwracają uwagę na dodatkowy aspekt nauki w WSTiE – atmosferę solidarności i wsparcia. WSTiE to miejsce przyjazne, bezpieczne, tolerancyjne, szanujące różnorodność. Nieważne kim jesteście, skąd pochodzicie i jaki macie bagaż doświadczeń. Tu poczujecie się częścią akademickiej społeczności. Częścią uczelnianej rodziny – przekonywał zgromadzonych.

immatrykulacja, studia

Tę wspólnotę oraz system współpracy uczelnia buduje nie tylko ze środowiskiem naukowym, ale także światem biznesu. Przez lata WSTiE zbudowała silne kontakty z pracodawcami, samorządami, parkami narodowymi i organizacjami społecznymi, które pozwalają jej wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dziękuję wszystkim za wspieranie nas i naszych inicjatyw – dodała Kanclerz WSTiE, Maria Grzechynka, zwracając się do wszystkich zebranych. To wy uwierzyliście, że można. Poświęciliście swój czas, wiedzę i kontakty na rzecz skromnej uczelni z wielkimi ambicjami. To wy, waszą ciężką, codzienną pracą, pomagaliście nam budować tę historię. Życząc pracownikom i studentom udanego roku akademickiego, Rektor WSTiE zapewnił, że w dniu jubileuszu uczelnia nie stawia kropki. Przeciwnie. W nowy rozdział swojej historii – i w nowy rok akademicki – wkracza z wdzięcznością, nadzieją oraz nową energią.

studia, inauguracja

Zobacz fotorelację z wydarzenia: https://tiny.pl/9rjtb

Obejrzyj film, podsumowujący 20 lat istnienia WSTiE: https://tiny.pl/9rj7h