Ranking uczelni 2020: jak z niego korzystać, by wybrać realnie najlepszą szkołę?

Pierwsze miejsce na podium to potwierdzenie jakości i dowód na najwyższe standardy nauczania? Zdecydowanie tak. Nie zawsze jednak to właśnie ta uczelnia będzie najlepsza dla ciebie. I nie zawsze oznacza to, że po jej ukończeniu pracodawcy będą ustawiali się do ciebie w kolejce. Jeśli rzeczywiście chcesz wybrać najlepszą opcję dla siebie, naucz się odpowiednio wykorzystywać informacje, podane w rankingach.

Czego ja osobiście oczekuję?

To pytanie należy sobie zadać zanim przystąpimy do przeglądania rankingów. Zastanów się nie tylko nad tym w jakim mieście chcesz studiować i jaki kierunek cię interesuje. Warto zrobić kompletną listę potrzeb, które ma zaspokajać twoja przyszła uczelnia. Czy zależy ci na jakiejś konkretnej specjalizacji? Czy chcesz jednocześnie pracować i studiować? Czy chcesz odbywać staże w trakcie studiów? Ustal swoje priorytety i sprawdź, która uczelnia zaspokaja je w jakim stopniu.

Mikro i makro

Jeśli zależy ci na studiach branżowych i wąskiej specjalizacji, warto przejrzeć nie tylko ogólne zestawienia uczelni publicznych i prywatnych, ale przede wszystkim rankingi uczelni, kształcących w specjalizacjach z danego sektora. Przykładowo, jeśli zależy ci na studiowaniu turystyki, przejrzyj te zestawienia, które porównują osiągnięcia szkół branżowych. Dzięki temu będziesz miał pewność, że uczysz się od możliwie najlepszych ekspertów w kraju.

Praktycznie najlepsi

Studia są przyjemnością, jednak nie zapominajmy, że kończymy je głównie po to, by móc następnie pracować w wymarzonym zawodzie. Jeśli to jest twój główny cel, to warto zwrócić w rankingach uwagę na to, która uczelnia kształci w trybie praktycznym. Pracodawcy podkreślają, iż chętniej zatrudniają absolwentów tych szkół, które nie przekazywały wiedzy książkowej, ale realnie nauczyły pracy w zawodzie.