Studia 2020 – jak wybrać te najlepsze dla mnie?

Rankingi, poradniki, opinie krewnych i przyjaciół, analizy ekspertów w prasie. Z każdej strony bombardują cię dobre rady na temat tego, który kierunek warto wybrać, by znaleźć prace po obronie dyplomu. Czujesz się tym zdezorientowany? To zrozumiałe. Aby w całym tym zamieszaniu nie stracić z oczu własnego celu, warto spojrzeć na dostępne kierunki z kilku perspektyw.

Kierunki, które mnie interesują

Studia, które nie są twoją pasją – lub chociaż nie dają podstawowej satysfakcji – to nie tylko tortura, ale także ryzyko, że wcale ich nie ukończysz. Jeśli faktycznie zależy ci na obronie dyplomu i pracy w zawodzie, szukaj optymalnego kierunku i specjalizacji wśród tych, które faktycznie cię interesują. Jeśli znajdziesz swoją pasję, w studia włożysz całe serce, a to przełoży się na późniejszy sukces zawodowy.

Przyszłościowe kierunki studiów

Drugą możliwością jest próba znalezienia idealnego kierunku studiów spośród tych, które przygotują cię do pracy w określonych sektorach. Przejrzyj statystyki i sprawdź, które branże rozwijają się najszybciej i które za trzy lata będą zwiększały zatrudnienie. Podejmując studia informatyczne lub te, związane z turystyką, masz szansę na znalezienie pracy nawet w trakcie trwania edukacji.

Konkretne specjalizacje

Kolejna możliwość to studia, które sprawią, że staniesz się jednym z niewielu ekspertów w danej dziedzinie. Pracodawcy podkreślają, że coraz mniejsze znaczenie ma pracownik, który zna się „trochę na wszystkim”, a zyskują ci, którzy świetnie znają się na wąskiej specjalizacji. Zamiast więc ogólnie studiować informatykę, zastanów się, czy nie warto skupić się np. na robotyce.