Uczelnia patrząca w przyszłość – WSTiE inauguruje 22. rok akademicki

WSTiE > Aktualności > Uczelnia patrząca w przyszłość – WSTiE inauguruje 22. rok akademicki

Nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii był okazją do podsumowań dotychczasowych osiągnięć, ale także kreślenia nowych planów. Ten wyjątkowy dzień władze i studenci WSTiE świętowali w gronie wyjątkowych gości, w tym przedstawicieli polskiego parlamentu, władz samorządowych, a także organizacji turystycznych oraz polskich parków narodowych. Ze zgromadzonymi w Zamku Suskim połączyli się online także partnerzy uczelni – prof. Giuseppe LoPappa z Uniwersytetu w Palermo oraz dr Igor Kaspruk z Lwowskiego Uniwersytetu Biznesu i Prawa. Wykład inauguracyjny wygłosił Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie rektora, który witając zgromadzonych, oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. – Rozpoczynamy go pod hasłem edukacji przyszłości – powiedział. – Nauka musi bowiem patrzeć w przyszłość. Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka podkreśliła znaczenie 21 lat tradycji uczelni i zaznaczyła, iż nowe czasy wymagają innego podejścia do kształcenia. Naszą misją jest realizowanie modelu jakościowego i praktycznego, aby jak najlepiej przygotować absolwentów do wyzwań aktualnego rynku pracy – dodała. Składając życzenia, zwróciła się do studentów: – Życzę Wam nowego otwarcia na siebie, na innych i na świat.

Prof. Krzysztof Borkowski zapewnił, że uczelnia zrobi wszystko, by tak się stało. – WSTiE oferuje innowacyjne wykłady, programy praktyk i szerokie perspektywy rozwoju. Wykorzystajcie to – zaapelował do studentów. Prof. Bartłomiej Walas, przedstawiając dorobek i plany uczelni, podkreślił, iż programy kształcenia podlegają ciągłej ewolucji w związku ze zmiennością dzisiejszego świata, który nie pozwala na statyczne przekazywanie wiedzy. Wskazał na znaczenie działalności badawczo-rozwojowej realizowanej poprzez międzynarodowe projekty partnerskie, w tym projekty realizowane dla gospodarki.  I dodał: – Skrót nazwy naszej uczelni to WSTiE: wiedza, społeczna odpowiedzialność, technologie, innowacje i edukacja. Staramy się te elementy ze sobą zespolić, poszukując nowoczesnych narzędzi i form przystosowanych do rynku.

Odpowiednia uczelnia na trudne czasy

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiego senatu, sejmu, władz samorządowych, a także organizacji turystycznych oraz polskich parków narodowych. Senator RP Andrzej Pająk podziękował uczelni za bycie „świątynią rozumu”. – To szczególnie ważne w trudnych czasach, gdy wojna toczy się za granicami naszego państwa, a pojęcie prawdy bywa wypaczane – mówił. Filip Kaczyński, poseł RP i jednocześnie absolwent WSTiE, podziękował uczelni za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. – To bardzo ważne. Jestem wdzięczny uczelni i pani kanclerz za te wszystkie inicjatywy, które udało się podjąć – stwierdził.

Wyraził również zadowolenie, że uczelnia bliska jego sercu tak dobrze się rozwija i prowadzi kształcenie na wysokim poziomie. Studentom życzył spokojnych i bezpiecznych lat w WSTiE.

Prof. Paweł Kowal, poseł i wykładowca wizytujący w WSTiE, zwrócił się do nowych studentów, życząc im wielu sukcesów w przyszłym życiu zawodowym. Przyznał, iż istotne jest w tym kontekście znalezienie uczelni, która nie tylko daje wykształcenie, ale także pomaga rozwijać indywidualne talenty. – Życzę wam, aby – niezależnie od tego jak potoczy się wasze życie – ta uczelnia i jej mury były dla was zawsze bezpiecznym schronieniem – powiedział.

Uczelnia, która zmienia społeczność lokalną

Przedstawiciele samorządu podkreślali, iż obecne czasy wymagają rzadkiej umiejętności – zdolności do współpracy. Józef Bałos, Starosta Powiatu Suskiego, zauważył, iż WSTiE opanowała ją do perfekcji: – Wszystkie sukcesy stały się możliwe, ponieważ uczelnia potrafi znajdować odpowiednich ludzi i odpowiednią argumentację, a jednocześnie ciężko pracować we wszystkich tych obszarach, które uczelni dotyczą. Zbigniew Maryon, sekretarz Gminy Sucha Beskidzka, reprezentujący Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta, zaapelował do studentów w podobnych duchu: – Uczcie się tu współpracy, poszanowania jednego człowieka przez drugiego, otwartości i nieoceniania innych przez pryzmat wyglądu, pochodzenia czy wykształcenia.

– WSTiE ma wiele osiągnięć i może być z nich naprawdę dumna.– stwierdził Paweł Sala, Burmistrz Makowa Podhalańskiego. To oczywiście nie dzieje się samo, uczelnia ciężko na nie pracuje. Pojedyncze działania niewiele zmieniają, ale państwa wieloletnia praca przynosi ogromne efekty i realnie zmienia nasze regionalne otoczenie społeczno-gospodarcze – mówił. Słowa te potwierdził Piotr Byrski, dyrektor administracyjny firmy Fideltronik Poland, będącej wieloletnim partnerem WSTiE. Podkreślił, że kluczowa jest współpraca świata nauki z biznesem, ponieważ poszukiwanie wiedzy i nowoczesnych rozwiązań jest stałym procesem.

– Zdobywajcie więc to know-how – zaapelował do studentów – i pamiętajcie, że nauka trwa całe życie.

W międzynarodowych partnerstwach

O znaczeniu współpracy międzynarodowej mówili goście łączący się zdalnie z uczestnikami uroczystości. Prof. Giuseppe LoPappa potwierdził bardzo dobrą współpracę WSTiE z Uniwersytetem w Palermo, w ramach której realizowane są projekty naukowo-badawcze oraz wymiana studentów i kadry akademickiej. Wskazał, iż studenci z WSTiE są mocno zmotywowani i znakomicie sobie radzą, realizując kształcenie w Palermo w ramach programu Erasmus+, a włoska młodzież akademicka chętnie przyjeżdża na studia do Suchej Beskidzkiej.

Z kolei dr Igor Kaspruk podkreślił, że WSTiE od kilku lat prowadzi staże dla kadry dydaktyczno-naukowej z kilkudziesięciu ukraińskich uniwersytetów. Ocenił praktyczne kształcenie w WSTiE na kierunku turystycznym jako najlepsze w Polsce, dlatego Lwowski Uniwersytet Biznesu i Prawa, wzorem WSTiE, również zaprasza wykładowców-praktyków. Wyraził także wdzięczność za ogromną pomoc uczelni dla Ukrainy objętej wojną – pomoc, która przyszła bardzo szybko i w najbardziej oczekiwanym momencie. – Nigdy tego nie zapomnimy – dodał.

Przyszłość zaczyna się teraz

Magdalena Košek – absolwentka WSTiE, a obecnie także wykładowczyni uczelni – również zachęciła nowych studentów do zdobywania wiedzy, szczególnie tej praktycznej. Przyznała, że kończąc naukę w WSTiE, czuła się doskonale przygotowana do mierzenia się z wyzwaniami na rynku pracy. Ta uczelnia daje ogromne możliwości, dlatego życzę wam cudownego studiowania – zwróciła się do studentów.

O tym, że na pewno tak się stanie, a czas w WSTiE będzie niezapomniany, przekonywała także Karolina Prochownik, reprezentująca Samorząd Studencki. – Będziecie mieć tu komfortowe warunki do rozwoju, ponieważ WSTiE to miejsce przyjazne, bezpieczne, szanujące różnorodność. Nieważne kim jesteście, skąd pochodzicie i jaki macie bagaż doświadczeń. Tu poczujecie się częścią akademickiej społeczności. Otrzymacie pole do wyrażania siebie i realizowania siebie – przekonywała. Kończąc przemówienie, zachęciła nowych studentów, by nie bali się marzyć i stawiać sobie wielkich celów. – Jako doświadczona już studentka mogę Was zapewnić: jesteście w miejscu, w którym ich realizacja jest naprawdę możliwa.

Władze uczelni skierowały do uczestników uroczystości życzenia optymizmu, cenienia każdej chwili oraz nadziei, że przyszłość przyniesie rzeczy nowe, lepsze – i pozytywnie nas zaskoczy.