wersja polska wstie     

„ŁĄCZY NAS PRZYSZŁOŚĆ” – MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY W WSTIE

„Łączy nas przyszłość”, czyli wymiana wiedzy i dobrych praktyk młodych Europejczyków, to międzynarodowy program Fundacji Energia dla Europy, w którym brali udział studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Intensyfikacja współpracy młodzieżowej, kształtowanie politycznych i historycznych poglądów młodych ludzi oraz odkrywanie kultury i tradycji krajów uczestniczących w projekcie były najważniejszymi zadaniami projektu realizowanego w dniach 24-30 października 2016 roku w naszej uczelni. Studenci zwiedzali największe atrakcje turystyczne Małopolski oraz niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a także dyskutowali o możliwych obszarach dalszej współpracy.

Jaki jest wpływ bolesnej przeszłości na przyszłość i teraźniejszość? Dlaczego warto poznawać kulturę innych krajów? Jakie są perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy międzynarodowego programu, który zakończył się w WSTiE w ostatnią niedzielę października. Po hasłem „Łączy nas przyszłość” studenci starali się udowodnić, że można budować współpracę i pozytywne relacje pomimo trudnej wspólnej historii. Dobrym przyczynkiem do dyskusji był wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau, który stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była jednym z wielu ważnych doświadczeń edukacyjnych. Studenci poznali też największe atrakcje królewskiego miasta Krakowa, zwiedzili papieskie Wadowice, podziwiali piękno jesiennych Beskidów i Podbabiogórza. Ważnym punktem programu było spotkanie z władzami Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej oraz władzami Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.  Gościem specjalnym wymiany był  dr Paweł Kowal, który m.in. poprowadził warsztaty „Praktyczny wymiar pojednania polsko-ukraińskiego – metody, instytucje, działania”.

„Film, który sponiewiera, ale również zmusi do refleksji. Być może do części widzów dotrze, że czasy, w których przyszło nam żyć, nie są najgorsze” – powiedział Wojciech Smarzowski, reżyser filmu „Wołyń”. Projekcja filmu, którą zaplanowali dla uczestników wymiany organizatorzy, wywołała duże emocje i dyskusję m.in. o problemach wielokulturowości, poszanowaniu odmienności i pojednaniu. Refleksja o losach Ukraińców i Polaków przełamała temat tabu i stała się wstępem do debaty oksfordzkiej „Czy można mieć dwie ojczyzny?”  z udziałem gościa specjalnego Waldemara Kuczyńskiego. Młodzież aktywnie uczestniczyła też w wieczorach kulturalnych, prezentowała swoje piękne tradycje i język. Studenci z zapałem uczyli się pieśni narodowych i radosnych tańców regionalnych. Nie zabrakło dobrej zabawy i gier sportowych i integracyjnych.

3

Międzynarodowy program „Łączy nas przyszłość" – współorganizowany przez WSTiE – dobiegł końca. Jego ideą było zbliżenie polsko-ukraińskie i budowanie przyjaznej współpracy na gruncie historycznej przeszłości. Trzeba podkreślić, że cel został osiągnięty, a młodzi ludzie, zainspirowani się do większej aktywności, nie bali się poruszać trudnych tematów i z optymizmem planowali swoją przyszłość.