wersja polska wstie     

TO JUŻ PORA NA WIGILIĘ, TO JUŻ CZAS…
SPOTKANIE OPŁATKOWE 2016

1Kolędy, pastorałki, życzenia i świąteczna atmosfera towarzyszą spotkaniom opłatkowym organizowanym każdego roku przez Wyższą Szkołę Turystki i Ekologii. Tak było również 16 grudnia, gdy przy pięknie zastawionym stole zgromadzili się przedstawiciele władz uczelni, kadra i pracownicy, zaproszeni goście oraz bardzo liczna grupa studentów i absolwentów. Wszyscy uczestnicy spotkania, mogli się przekonać, że stół wigilijny buduje i wzmacnia ludzką wspólnotę, a niezwykły klimat bliskich już Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji, wspomnieniom i rozmowom. Wśród przedstawicieli władz nie zabrakło Rektora prof. zw. Janusza Sondla, Kanclerz Marii Grzechynki oraz dra Krzysztofa Borkowskiego, którzy skierowali do wszystkich wzruszające życzenia świąteczne i noworoczne.

2verJedyne takie spotkanie w roku, które zgromadziło przy choince wspólnotę akademicką WSTiE, zostało zaplanowane w szczegółach przez samorząd studencki. W przygotowanie spektaklu muzyczno-teatralnego włączyły się wszystkie sekcje nakowe, a pretekstem do rozważań było przyjście na świat Zbawiciela. Spektakl poetycki pt. „Niech Betlejemska Gwiazda rozświetla mroki twojego życia” oparto na poezji Jana Pawła II oraz muzyce Zbigniewa Preisnera, Piotra Rubika i zespołu TGD. Najbardziej wzruszającym momentem był krótki niemy film, w którym wykorzystano fragmenty „Pasji” Mela Gibsona i „Narodzenia” Catherine Hardwicke oraz ścieżkę muzyczną pieśni „Mario, czy już wiesz”.
 
Wyczekiwanym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem, które zawsze wywołuje falę wielkich emocji. Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, dlatego przełamanie się nim wyraża chęć bycia razem. Dobre życzenia są rodzajem błogosławieństwa, więc życzono sobie nawzajem długo i serdecznie, a ciepłe słowa trafiały dokładnie w potrzeby serca. Przy tradycyjnej rybie, barszczu, krokietach, łazankach i pysznych słodkościach długo toczyły się rozmowy.
Zgodnie z prastarą polską tradycją po uroczystej kolacji odbyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. Chór studencki przygotował wspaniały repertuar – składankę pieśni w różnych językach; polskim, angielskim i ukraińskim, wprowadzając całą wspólnotę akademicką w nastrój radosnego kolędowania.
 
Ostatnim punktem spotkania było ogłoszenie wyników Konkursu na najciekawsze sprawozdanie z praktyk. W tym roku wręczono trzy wyróżnienia, które otrzymali studenci przebywający na Wyspach Kanaryjskich i Majorce: Karol Piłatkowski, Bohdan Prays i Wioletta Babura. Laureaci konkursu, którzy przygotowali najlepsze relacje z wakacyjnych wyjazdów na praktyki zagraniczne, otrzymają atrakcyjne nagrody-niespodzianki. Na zakończenie, pod hasłem „Międzynarodowa WSTiE”, można było obejrzeć prezentację, która pokazywała aktywność studentów na wyjazdach zagranicznych, ich udział w wymianach młodzieży i programie Erasmus.
 
Święta Narodzenia Pańskiego mają wspaniały wymiar bliskości nie tylko z rodziną i ze wszystkimi, których kochamy i szanujemy, dlatego tak ważne jest, że zwyczaj opłatkowych spotkań przenosi się również do naszych miejsc pracy i środowisk. Piękno i bogactwo świątecznych tradycji pozwala nam zapomnieć o codziennym zabieganiu, problemach i obowiązkach. Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Polska tradycją, którą kultywuje uczlenia, buduje i umacnia wspólnotę akademicką WSTiE. 
 
Na nadchodzące dni życzymy nadziei, pokoju serca, ciepła rodzinnego i ludzkiej życzliwości. Niech Święta będą najpiękniejszym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień w gronie najbliższych i przyjaciół. Niech staną się źródłem naszej odnowy i prawdziwego pokoju, którego tak bardzo pragnie każde ludzkie serce. Niech Nowy Rok przyniesie zdrowie, pomyślność, wzbogaci o nowe, ciekawe wydarzenia i spełni najskrytsze marzenia. 
Do siego roku!
8 9 10