X

Z MIŁOŚCI DO SKOKÓW… ZAKOPANE 2012

Tradycyjnie jak każdej zimy w Zakopanem miało miejsce wydarzenie przyciągające tysiące ludzi. Mowa oczywiście o Pucharze Świata w skokach narciarskich. Tym razem odbyło się już bez Adama Małysza, ale równie widowiskowo.

To przecież właśnie tu jest najlepsza atmosfera podczas międzynarodowych zawodów Pucharu Świata i jest to nie tylko zdanie Polaków. Wiele na ten temat mogłyśmy usłyszeć podczas naszego wolontariatu w czasie Mistrzostw Świata w Oslo w 2011r. Wiele pozytywnych opinii, z którymi się tam zetknęłyśmy, napawało nasze serca polską dumą.

Nie wiedziałyśmy, czego się spodziewać w Zakopanem, gdyż rokrocznie ci, którzy zjeżdżali się z całej Polski, by doświadczyć tej niezwykłej atmosfery, przyjeżdżali głównie dla Adama Małysza. Teraz, po zakończeniu przez niego kariery, liczyłyśmy na to „przyzwyczajenie” Polaków do kibicowania najlepszym i równie udaną atmosferę.

Nie zawiodłyśmy się! Mimo iż ludzi było znacznie mniej niż za czasów Mistrza, słynna wielka trąba brzmiała głośno na każde zawołanie spikera. Po drugim skoku Kamila Stocha podczas piątkowego konkursu trybuny ogarnęło absolutne szaleństwo trwające kilka minut. Bez oczekiwania na odległość wykrzyczaną przez spikera każdy wiedział, że to był skok po zwycięstwo. Polscy kibice kochają wszystkich skoczków, jednak jako ostatni na belce Severin Freund musiał się liczyć z tym, że zepsucie skoku wywoła absolutną euforię. I tak też było.

Mogłyśmy z dumą stanąć, wysłuchać i odśpiewać polski hymn państwowy. Ludzie długo skandowali: „Kamil Stoch” i „Dziękujemy”, co oznacza, że magia Zakopanego nie zgasła, a zagraniczni skoczkowie mogą tylko pozazdrościć nam takich fanów.

Wraz z nami radość dzieliło wielu zaproszonych na te zawody gości. Wśród nich była grupa wolontariuszy na przyszłe Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Val di Fiemme we Włoszech w 2013 roku. W końcu, skoro jesteśmy najlepsi, to wszyscy powinni czerpać od nas zapał i pozytywną energię do organizacji zawodów w tej dyscyplinie. Jesteśmy pewne, że w przyszłym roku i my pokażemy w słonecznej Italii polski temperament, pomagając w prowadzeniu najważniejszej imprezy w sezonie. Włosi tymczasem nie próżnują. Nie tylko entuzjastycznie kibicują naszym zawodnikom, nosząc nawet polskie elementy w postaci koszulek i czapeczek, ale także doceniają kunszt prowadzenia imprezy na skoczni przez DJ-ów i najbliższe zawody Pucharu Świata w Val di Fiemme 4-5 lutego poprowadzą właśnie Polacy.

Każdy kolejny wyjazd otwiera nam jeszcze szerzej drzwi do świata sportów zimowych, gwarantuje niesamowite emocje i czasami kieruje też w inne dziedziny, jak np. kombinacja norweska. Dzięki takim przygodom nabieramy doświadczenia w różnych aspektach organizacji takich wydarzeń, co na pewno przyda nam się na przyszłość. Czasami serce jednak zmienia kierunek i kieruje nas w cieplejsze klimaty – tym razem mowa o piłce nożnej. Już w czerwcu na miesiąc naszym domem stanie się PGE Arena Gdańsk, gdzie będziemy pracować jako wolontariuszki Euro 2012. Napawa nas to niesamowitą radością i mamy nadzieję, że ten czas będziemy wspominać z łezką w oku, tak jak MŚ w Oslo.

Katarzyna Gałka & Cecylia Czymbo

X