POKAŻCIE MI CHOCIAŻ BRAWAMI, JAK WAM SIĘ PODOBA. HELENA MODRZEJEWSKA (1840-1909)– WIELKIEJ AKTORKI SZKIC DO PORTRETU” 

27 kwietnia 2017r. odbył się kolejny wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE. Tym razem spotkanie było poświęcone wielkiej aktorce Helenie Modrzejewskiej. Prowadząca wykład Małgorzata Palka – teatrolog, starszy kustosz, kierownik Oddziału Teatralnego „Dom pod Krzyżem” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jest pasjonatką Modrzejewskiej, autorką licznych scenariuszy do wystaw czasowych oraz publikacji o tematyce teatralnej. Jest także kuratorem projektu nowej wystawy stałej „Od teatru aktora do teatru inscenizatora” w tworzonym Nowym Muzeum Teatralnym. W roku setnej rocznicy urodzin Modrzejewskiej powstała wystawa poświęcona życiu i twórczości artystki, zatytułowana „Z miłości do sztuki”, a kuratorem ekspozycji był nasz gość.

Helena Modrzejewska urodziła się w Krakowie jako Jadwiga Helena Misel. Jej dwaj przyrodni bracia także byli aktorami. Helena, dzięki swojej pracy i talentowi, pokonując bariery językowe, zdobyła sławę i uznanie publiczności oraz krytyki teatralnej w Europie i Ameryce. Specjalizowała się w rolach szekspirowskich i tragicznych. Była ropagatorką twórczości Williama Szekspira. Zaliczana była do najpiękniejszych kobiet epoki.

Prelegentka przedstawiła miejsca, w których Modrzejewska dorastała, ludzi, z którymi się przyjaźniła, jej artystyczną drogę oraz najważniejsze role, które powstawały z miłości do sztuki, pasji tworzenia i ciekawości drugiego człowieka. Wykładowi towarzyszyły fotografie i reprodukcje dzieł sztuki ukazujące tę artystkę. Dzięki wykładowi słuchacze mogli bliżej poznać tę wyjątkową  postać kobiety i aktorki, a przede wszystkim odkryć ją na nowo.