WYJAZD DO BORONIÓWKI I PIESKOWEJ SKAŁY – 29.06.2017.

Tradycyjnie już czerwcowe przedwakacyjne spotkanie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE wiąże się z wyjazdem. Tym razem grupa seniorów udała się do Ojcowskiego Parku Narodowego, by zwiedzić niezwykle ciekawe obiekty: starą osadę młynarską i tartak wodny w Boroniówce oraz zamek w Pieskowej Skale.

Historia zabytkowego młyna sięga XV wieku. Pierwszym właścicielem był Zakon Sióstr Klarysek z Grodziska, które przekazały młyn i tartak wodny w ręce prywatne w 1816 roku. Obecne zabudowania mieszkalne i gospodarcze pochodzą z roku 1850 i stanowią cenny przykład drewnianej architektury przemysłowej z zachowanym oryginalnym wyposażeniem i starymi urządzeniami działającymi do dziś. Obecni właściciele gospodarstwa, wpisanego na listę Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, w interesujący sposób przekazali nam historię obiektu oraz pokazali funkcjonowanie urządzeń młyna i tartaku, uruchomiając młyn wodny i urządzenia tartaczne.

Zwiedzający byli pod dużym wrażeniem tego miejsca, pachnącego mąką, ziołami i kwiatami oraz domowymi ciasteczkami i kawą. Te ostatnie zapachy zwabiły gości do urokliwej kawiarenki urządzonej z wielkim smakiem na terenie gospodarstwa.

Z kolei zamek w Pieskowej Skale – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu –  okazał się idealnym miejscem na letni, upalny dzień. Zaciszne, chłodne sale muzealne prezentują historię malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego od średniowiecza do końca XX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać dzieła m. in. Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej, a także galerię malarstwa angielskiego.  Słuchacze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiedzianej przez przewodnika historii obiektu oraz mieli okazję szczegółowo przyjrzeć się wspaniałym eksponatom.

Na zakończenie była tradycyjna kawa i pączki w malowniczym plenerze, pamiątkowe zdjęcia i zapewnienie, że po wakacjach spotkamy się znowu na kolejnym wykładzie.