JAK ZOSTAĆ MIOTACZEM IDEI, CZYLI PRAKTYCZNY KURS WYKONYWANIA RZECZY NIEMOŻLIWYCH 

Patriotyzm nie musi być cierpieniem
Tym mottem Waldemar Domański kieruje się od ponad 12 lat, organizując w Krakowie Lekcje Śpiewania, czyli spotkania na krakowskim Rynku Głównym, podczas których mieszkańcy wspólnie wykonują polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Za stworzenie Biblioteki Polskiej Piosenki, organizację Lekcji Śpiewania oraz akcję społeczną „Radni dla Bezradnych” Waldemar Domański został Człowiekiem Roku 2011 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Od dwóch lat we współpracy z Urzędem Miasta realizuje również projekt pod nazwą Spis Muzyków Małopolski. Celem Spisu jest ożywienie rynku muzycznego, oraz stworzenie profesjonalnej i wiarygodnej bazy danych osób i zespołów, a także orkiestr i chórów działających na terenie naszego województwa. Jego najnowsza akcja społeczna to „Pogromcy Bazgrołów”.

Jak zostać miotaczem idei, czyli praktyczny kurs wykonywania rzeczy niemożliwych Seniorom zebranym 17 marca w zamku suskim na kolejnym wykładzie w ramach UTW Waldemar Domański opowiedział, jak zostać liderem społecznym. Na podstawie swoich doświadczeń podzielił się receptą na skutecznośćw aktywizowaniu społeczeństwa i integrowaniu ponad podziałami. Kluczem jest dobry pomysł, konsekwencja i ważki problem społeczny czekający na rozwiązanie.

W Lekcjach Śpiewania uczestniczyło już ponad 450 tysięcy osób, chcących radośnie, w rodzinnej atmosferze obchodzić nasze najważniejsze święta narodowe – Święto Niepodległości i Święto Konstytucji 3 Maja. Tego typu spotkania stanowią ciekawą alternatywę do tych poważnych, oficjalnych uroczystości państwowych i wydają się mieć coraz więcej zwolenników. Organizowane są również okolicznościoweLekcje, jak np. rekonstrukcja prawykonania „Roty” w ramach obchodów sześćsetlecia bitwy pod Grunwaldem i stulecia odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego (z udziałem blisko 50 chórów!), czy Europejska Lekcja Śpiewania z okazji prezydencji Polski w UE. „Święta państwowe w Polsce trzeba zmienić, bo są strasznie smutne!” –  krzyczał Domański podczas pierwszej Lekcji Śpiewania w 2002 r.

Waldemar Domański to także szef Pogromców Bazgrołów – nieformalnej koalicji ludzi dobrej woli: sąsiadów, artystów, a także urzędników i pracowników instytucji miejskich.Celem Pogromców Bazgrołów jest ograniczenie groźnego i szkodliwego zjawiska dewastowania przestrzeni publicznej poprzez wywołanie społecznej „mody” na odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Najważniejszym elementem akcji Pogromców Bazgrołów są organizowane pikniki sąsiedzkie, połączone z zamalowywaniem bazgrołów przez mieszkańców zaatakowanych sprejami budynków.

Słuchacze byli pod wrażeniem tego niezwykłego spotkania. Spotkania z człowiekiem, który od lat potrafi uruchamiać innych do działania na rzecz dobra wspólnego. Wykład zakończyły gromkie brawa. Wszyscy uczestnicy otrzymali śpiewniki i płyty wydane przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w ramach Lekcji Śpiewania.