CYPR – WSTRZĄŚNIĘTY NIE ZMIESZANY

Magiczna wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie według mitologii z piany morskiej wyłoniła się bogini miłości Afrodyta. Niepowtarzalna mieszanka kultur i tradycji, pochodzących z trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Idealne miejsce na wypoczynek, gdyż słońce świeci tutaj ponad 300 dni w roku. Fantastyczne krajobrazy oraz cudowne plaże i piękne kurorty – tak o Cyprze opowiadał Andrzej Pasławski, który 30 marca gościł w murach Zamku Suskiego na zaproszenie U3W Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.

Słuchacze jak zwykle dopisali i z zainteresowaniem wysłuchali wykładu „CYPR – wstrząśnięty nie zmieszany”. Poznali antyczne miasta, przepiękne prawosławne klasztory, malownicze wioski w górach Troodos. Wędrowali dzikimi plażami, na których żółwie składają jaja, brzegami słonych jezior i tajemniczymi ścieżkami. Cypr, jak przekonywał podróżnik, to również trudna współczesność – kraj podzielony 180-kilometrowym murem, za którym rozciąga się ziemia niczyja. To zrujnowane dzielnice stolicy Nikozji, opuszczone od ponad 30 lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem, szkielety hoteli, szkół, teatrów, po których wiatr pędzi pył i suche liście. Andrzej Pasławski z wielką pasją opowiadał o obu częściach Cypru; rajskiej krainie, ale też wyspie wstrząśniętej po inwazji wojsk tureckich w 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszanej.

Andrzej Pasławski – zakochany w Bałkanach podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii – chętnie dzieli się swoimi barwnymi wrażeniami i przebogatym doświadczeniem. W latach 80. współpracował jako fotoreporter z redakcjami krakowskich gazet. Do dziś łączy pasję poznawczą z pasją fotograficzną, organizuje wyprawy i wygłasza prelekcje. Kieruje Agencją Kulturalno-Artystyczną PROXIMA.