„Mamy tę moc”! Seniorzy z UTW kończą rok akademicki z pozytywną energią

WSTiE > Aktualności >  „Mamy tę moc”! Seniorzy z UTW kończą rok akademicki z pozytywną energią

Rok akademicki 2023/2024 dobiegł końca także dla naszych seniorów. W dniu 20 czerwca odbył się ostatni wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW), działającego przy Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii. Spotkanie zgromadziło blisko 40 uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu Magdaleny Bielenin – doświadczonej wykładowczyni, trenerki oraz doradczyni metodycznej. Zajęcia, zorganizowane pod hasłem: „Mam tę moc! O znaczeniu pozytywnego myślenia” okazały się prawdziwie przełomowe dla zgromadzonych seniorów.

Recepta na szczęśliwe, zdrowe życie

Rok akademicki UTW został uroczyście zamknięty przez Kanclerz Marię Grzechynkę, która podziękowała słuchaczom za ich zaangażowaną aktywność. Obecna podczas spotkania koordynatorka programu, mgr Lucyna Jurzak, wyraziła wdzięczność za wkład wszystkich uczestników w rozwój UTW, a następnie zaprosiła ich do wysłuchania finałowego wykładu. Spotkanie miało nie tylko inspirujący scenariusz, ale także angażującą, interaktywną formę. Magdalena Bielenin omówiła różnicę między pozytywnym a negatywnym myśleniem, a także wskazała, jak emocje wpływają na jakość życia. Podkreśliła, że optymistyczne myślenie nie jest „propagandą sukcesu”, lecz szczególnym stanem umysłu, który pomaga w byciu szczęśliwszym i zdrowszym na co dzień. Jedyne, co musimy zrobić, by osiągnąć te korzyści, to aktywnie skupiać uwagę na tym, co pozytywne. Zachęcała uczestników do życzliwego spoglądania na ludzi i siebie samych, rozwijania własnych pozytywnych cech, talentów i zainteresowań. Jak stwierdziła, kluczowe jest także pielęgnowanie wiary w pozytywny skutek własnych działań. W życiowych zmaganiach nie zawsze wygrywają bowiem najsilniejsi, ale raczej ci, którzy nie tracą nadziei na sukces.

Wdzięczność jako klucz do sukcesu

W drugiej części spotkania Magdalena Bielenin przekonywała seniorów do tego, by nie pomijali kluczowej emocji – wdzięczności. Pozwalając sobie na bycie wdzięcznymi za to, co mamy, ukierunkowujemy bowiem naszą uwagę i energię, a w konsekwencji przyciągamy do naszego życia jeszcze więcej tego, co dobre i wartościowe. Uczestnicy spotkania nagrodzili wykładowczynię gorącymi brawami, uważając jej słowa za inspirujące i motywujące. Wielu zadeklarowało gotowość do prowadzenia „Dziennika Wdzięczności”, w którym codziennie będą notować pozytywne obserwacje, przemyślenia oraz doświadczenia. Mamy nadzieję, że ta – jakże miła – forma pracy domowej, umili wszystkim seniorom oczekiwanie na nową edycję spotkań w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy na nie już jesienią!