...

Wykładowcy i studenci WSTiE debatują na temat przyszłości turystyki w Małopolsce

Wykładowcy i studenci WSTiE debatują na temat przyszłości turystyki w Małopolsce

Małopolska atrakcyjna dla turystów z Unii Europejskiej. Jak przyciągnąć turystów  z UE do Małopolski? – to tytuł debaty, w której wzięli udział nauczyciele i studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Organizatorem spotkania był Instytut Łukasiewicza, natomiast patronat nad tym wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Debata odbyła się w ramach projektu „Jaka Unia?”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, obejmującego cykl debat związanych z polską obecnością w strukturach europejskich.

W sali obrad Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie 12 maja 2014 roku zebrali się głównie młodzi ludzi, którzy obecnie kształcą się w obszarze turystyki, aby niebawem rozpocząć pracę w sektorze szeroko rozumianych usług turystycznych. Wśród uczestników nie mogło zatem zabraknąć przedstawicieli WSTiE, która kolejny rok z rzędu uzyskała tytuł najlepszej uczelni w Polsce kształcącej na kierunkach turystycznych. Studenci WSTiE zapytali debatujących między innymi o znaczenie krajowego ruchu turystycznego w regionie oraz o zasadność koncentrowania się na gościach z Unii Europejskiej w obecnej sytuacji na rynku turystycznym. Ważne zagadnienia, pojawiające się w dyskusji, toczyły się też wokół tematu konkurencyjności naszego  regionu i jego promocji na Starym Kontynencie. Studenci WSTiE mogli się dowiedzieć, jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski i o jakich turystów powinniśmy szczególnie zabiegać.

Wśród debatujących byli m. in.:  Paweł Mierniczak – dyrektor Biura Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Janusz Sepioł – senator, były marszałek województwa małopolskiego oraz Łukasz Strutyński – członek zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice Sp. z o.o. Przedstawiciele tych instytucji chętnie dzielili się z młodzieżą swoimi przemyśleniami. Zastanawiali się, w jakich obszarach możemy być najbardziej konkurencyjni i czy małopolskie samorządy promują się w krajach UE. Rozmawiano też o atrakcyjności turystycznej i możliwościach komunikacyjnych Małopolski.

Udział w debacie to kolejne ważne doświadczenie studentów WSTiE. Mieli okazję nie tylko uczestniczyć w interesującej dyskusji, ale przede wszystkim poznać nowych ludzi i zweryfikować swoje poglądy. Studiują w regionie, który przyciąga ogromnym kapitałem przyrodniczym i kulturowym, więc mają nadzieję, że ruch turystyczny będzie wzrastał i generował nowe miejsca pracy, dając im szansę zatrudnienia w pobliżu miejsca zamieszkania.