VAT 2020 – problemy, zmiany, orzecznictwo

WSTiE > Oferta studiów > Kursy i szkolenia > VAT 2020 – problemy, zmiany, orzecznictwo

Rozpoczęcie rekrutacji Ciągły nabór
Czas trwania 8 godzin
Tryb kształcenia Stacjonarne lub online
Koszt2 2 000 zł

VAT 2020 – problemy, zmiany, orzecznictwo - kurs

Zdobądź kompendium wiedzy i umiejętności księgowych!

Pracujesz w księgowości, planujesz zająć się rachunkowością lub prowadzisz rozliczenia własnej firmy? To szkolenie do idealne rozwiązanie dla Ciebie! Szybko i w przystępny sposób nasz ekspert przeprowadzi Cię przez najświeższe zmiany w przepisach i dostarczy Ci wiedzy na temat:

• zmian, wynikających z zastąpienia deklaracji VAT-7 plikiem JPK_VAT,
  • nowych zasad działania wykazu podatników VAT czyli tzw. „Białej Listy”,
  • szczegółowych zasad stosowania obowiązkowego mechanizmu splitpayment oraz kas fiskalnych w 2020 roku,
  • nowej matrycy stawek VAT,
  • Wiążącej Informacji Stawkowej – nowego instrumentu ochrony prawnej.

Teoretyczna, najbardziej aktualna wiedza wsparta będzie praktycznymi przykładami wdrożeń, dzięki czemu poznasz sprawdzone metody wykorzystania prezentowanych rozwiązań w codziennej pracy.

Sprawdź szczegółowy program szkolenia i już dziś przekonaj się, w jaki sposób ta inwestycja może przełożyć się na Twój sukces zawodowy.

Program kursu VAT 2020 – problemy, zmiany, orzecznictwo

1. Zastąpienie deklaracji VAT-7 plikiem JPK_VAT (JPK_V7M oraz JPK_V7K) od 1 kwietnia i 1 lipca 2020 r.:
  • co należy rozumieć przez „likwidację” deklaracji VAT?,
  • zmiana struktury JPK,
  • nowe dane, do raportowania których będą zobowiązani podatnicy,
  • wprowadzenie nowej sankcji za przesyłanie ewidencji VAT zawierającej błędy i nieprawidłowości,
  • obowiązek korygowania JPK w terminie 14 dni w przypadku, gdy podatnik sam stwierdza błąd.
  1. Nowe zasady działania wykazu podatników VAT („białej listy”) od 1 stycznia 2020 r.:
  • zakres danych przechowywanych w rejestrze podatników,
  • konsekwencje podatkowe dokonania zapłaty należności wynikającej z faktury bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub za pośrednictwem rachunku nieujętego w wykazie – nowe sankcje w VAT i CIT,
  • szczególne zasady obowiązujące w przypadku rachunków własnych banków, rachunków służących do obsługi cesji wierzytelności, rachunków powierniczych, rachunków wirtualnych, rachunków komorniczych,
  • zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96 B ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – druk ZAW NR – analiza wniosku z objaśnieniami.
  1. Zasady stosowania obowiązkowego mechanizmu split payment:
  • system split payment jako system obowiązkowy dla wybranych transakcji,
  • zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności,
  • podzielona płatność a zastrzeżenia umowne co do sposobu dokonywania zapłaty,
  • podzielona płatność a zapłata na rzecz podmiotu innego niż sprzedawca,
  • lista transakcji objętych obowiązkowym mechanizmem split payment,
  • zasady wystawiania faktur do transakcji objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności,
  • nowe sankcje za niestosowanie obowiązkowej podzielonej płatności,
  • nowe regulacje a prywatne rachunki bankowe wykorzystywane w działalności gospodarczej,
  • zasady uwalniania środków z konta VAT,
  • zmiana zasad stosowania solidarnej odpowiedzialności na gruncie VAT w związku z wprowadzeniem obowiązkowej podzielonej płatności.
  1. Nowe zasady stosowania kas fiskalnych w 2020 roku:
  • nowe zasady wystawiania faktur do paragonów,
  • nowe sankcje przewidziane za nieprawidłowe wystawianie faktur do paragonów,
  • kasy fiskalne ofnline – obowiązkowe dla wybranych branż,
  • zasady stosowania zwolnień od kas fiskalnych w 2020 r..
  1. Pozostałe zmiany w VAT w 2019 i 2020 r.:
  • likwidacja odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym w związku z wprowadzeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności,
  • nowa matryca stawek VAT,
  • modyfikacja zasad stosowania PKWiU,
  • wprowadzenie nomenklatury scalonej CN jako podstawy identyfikacji towarów na gruncie VAT,
  • Wiążąca Informacja Stawkowa – nowy instrument ochrony prawnej.

Prowadzący szkolenie

Monika Bil – ekspert w dziedzinie finansów i rachunkowości, wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Absolwentka kierunku ekonomia na Uniwersytecie Szczecińskim, zarządzania zasobami ludzkimi oraz zarządzania przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Doświadczenie oraz wiedzę zdobywała podczas trwającej od ponad 25 lat kariery zawodowej, pracując na stanowiskach zarządczych wyższego szczebla w działach związanych z finansami, księgowością oraz podatkami i płacami. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie samodzielnego prowadzenia projektów i wdrożeń systemów z zakresu rachunkowości zarządczej, budżetowania oraz zarządzania płynnością finansową firm z grupy MŚP i korporacji. Warsztat szkoleniowy doskonaliła, współpracując m.in. z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii oraz NEWkey, realizując szkolenia komercyjne i finansowane ze źródeł zewnętrznych. Szerokie portfolio zadowolonych klientów usług szkoleniowych stworzyła w oparciu o wyjątkowy proces realizacji szkoleń bazujących przede wszystkim na jej bogatym doświadczeniu praktycznym w obszarze swojej specjalizacji.

rekrutacja@wste.edu.pl