Rozpoczęcie nowego sezonu spotkań w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE

WSTiE > Aktualności > Rozpoczęcie nowego sezonu spotkań w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE

Za nami ekscytujące, inauguracyjne spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które oficjalnie otworzyło drzwi do kolejnego, „srebrnego sezonu akademickiego”. Pierwszy wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc ponad 40 seniorów. Słuchacze z zainteresowaniem przyjęli zaproponowaną tematykę przyrodniczą, poznając liczne ciekawostki dotyczące „Tatrzańskich spotkań z niedźwiedziami”.

Zgromadzonych słuchaczy powitała pani Kanclerz Maria Grzechynka, inaugurując tym samym tegoroczny cykl spotkań. Jak co roku, Uniwersytet Trzeciego Wieku w WSTiE przygotował dla uczestników bogatą ofertę wykładów i spotkań, o których opowiedziała koordynatorka programu, pani Lucyna Jurzak. Pierwszy wykład poprowadził dr Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i wykładowca WSTiE, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR. Przekazał zgromadzonym informacje na temat m.in. liczebności niedźwiedzi brunatnych w Europie, ich rozmieszczenia w Polsce i oddziaływania turystyki na faunę (płoszenie, dokarmianie, zmiana behawiorystyki). Zadając pytanie, czy Tatry są dla niedźwiedzi wystarczająco obszernym domem, omówił konflikty na linii człowiek-niedźwiedź, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu turystyki. Nie zabrakło także praktycznych wskazówek dotyczących postępowania w sytuacji spotkania niedźwiedzia.

W gronie słuchaczy znaleźli się seniorzy, którzy nieprzerwanie od 2013 roku uczestniczą w inicjatywie, a także nowi członkowie grupy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wszyscy docenili nie tylko merytoryczną jakość spotkania, ale także wielką kompetencję i wrażliwość prowadzącego, który potrafił zafascynować ich wiadomościami przyrodniczymi. W trakcie kolejnego spotkania, zaplanowanego na 14 grudnia, na uczestników czekać będzie wykład z zupełnie innej dziedziny. Magdalena Bielenin wygłosi prezentację pod tytułem “Mózg lubi papier – nowe spojrzenie na starą książkę”, zachęcające seniorów do podejmowania nieustannych wysiłków poznawczych i rozwoju. Dodatkowo będą przygotowane wigilijne niespodzianki, które z pewnością umilą czas w przedświątecznej atmosferze.

Opiekunowie grupy UTW serdecznie zapraszają wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do inicjatywy. Wystarczy wypełnić zgłoszenie i wnieść niewielką opłatę wpisową w wysokości
70 zł rocznie. Po zakończeniu całego cyklu uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, jednak to nie one są najcenniejszą wartością dodaną. Różnorodne kursy i zajęcia zapewniają osobom starszym możliwość zdobywania nowych umiejętności i utrzymywania aktywności intelektualnej, co może znacząco wpłynąć na jakość ich życia. Uczestnictwo w działalności edukacyjnej sprzyja także integracji społecznej seniorów, umożliwiając im nawiązywanie nowych znajomości i budowanie społecznych więzi, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne.

L.J.