Czterdziestu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii, mieli okazję na moment przenieść się w magiczny świat historii i teatru. Wszystko dzięki udziałowi w wycieczce do Bielska-Białej, która odbyła się 17 maja. W programie znalazły się m.in. pełen wiedzy spacer po mieście oraz spektakl w Teatrze Polskim, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń i inspiracji.
Celem głównym wyjazdu była wizyta w Teatrze Polskim, jednak wycieczka dostarczyła wielu dodatkowych wrażeń. Dzień rozpoczął się od zwiedzania miasta z przewodnikiem, który z pasją i ogromną wiedzą przybliżył historię Bielska-Białej. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. Bielski Syjon z placem Marcina Lutra i jedynym w Polsce pomnikiem Lutra, centrum miasta z Rynkiem, katedrą św. Mikołaja oraz zamkiem Sułkowskich. Przewodnik opowiadał również o średniowiecznych początkach miast, przemyśle włókienniczym, który był wizytówką Bielska do lat 80. XX wieku, oraz o architektonicznych osobliwościach miasta i innych ciekawostkach. Po pełnym wrażeń spacerze po mieście seniorzy udali się na spektakl „Skąpiec” Moliera w Teatrze Polskim. Przedstawienie zachwyciło wszystkich brawurowym wykonaniem, wspaniałymi kostiumami, scenografią oraz błyskotliwym dowcipem z odniesieniami do współczesności.
Kolejne, ostatnie w tym roku akademickim, spotkanie UTW odbędzie się 20 czerwca. Tym razem będzie miało formę warsztatów, które pomogą seniorom w planowaniu swojego życia, przechodzeniu przez zmiany oraz wzbudzaniu w sobie motywacji do działania. Już teraz zachęcamy wszystkich do uczestnictwa. Inicjatywy, takie jak Uniwersytet Trzeciego Wieku, są niezwykle ważne dla aktywizacji seniorów, o czym świadczą najnowsze statystyki z Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, uczestnictwo seniorów w różnych formach edukacji i aktywności społecznej znacznie poprawia jakość ich życia, zwiększa poziom satysfakcji oraz integracji społecznej. W Polsce odsetek seniorów uczestniczących w takich programach stale rośnie, co świadczy o ich rosnącej popularności i potrzebie ich organizowania.