CZŁOWIEK – ZWIERZĘTA; TATRZAŃSKA HARMONIA CZY DYSONANS?

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE kolejny raz nie zawiedli i pokazali, że są pilnymi studentami, tym bardziej że wykład wygłosił znany już wszystkim dr Paweł Skawiński, wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, doktor nauk leśnych, długoletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez ostatnie 12 lat jego dyrektor, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
„Człowiek-zwierzęta; tatrzańska harmonia czy dysonans” to fascynująca opowieść o rodzimej przyrodzie, której można było wysłuchać 23 października 2014 roku na Zamku Suskim. Wykład dotyczył relacji pomiędzy człowiekiem a tatrzańską fauną i poruszył m. in. problem płoszenia i dokarmiania zwierząt oraz wykorzystywania koni w transporcie turystów do Morskiego Oka, a także obecności psów i ich oddziaływania na dziką zwierzynę. Dr Skawiński przypomniał zdarzenie bez precedensu w historii ochrony przyrody w Polsce, kiedy to młody niedźwiedź został zabity przez turystów. Nieuzasadniona agresja na przedstawicielu chronionego gatunku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znalazła swój finał w sądzie.
Bardzo ciekawy wykład, poprowadzony z prawdziwą pasją, skłonił słuchaczy do zadawania pytań. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna wzbogacona pięknymi zdjęciami tatrzańskiej flory i fauny.