WIELKI KANION KOLORADO OCZAMI POLSKICH KAJAKARZY

Konsul Stanów Zjednoczonych Ellen Germain 15 października 2014 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii  dokonała uroczystego otwarcia wystawy pt. „Gran Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy”.  Ekspozycja pokazuje prawdziwe cuda natury Wielkiego Kanionu, ale i trudy ekspedycji, na odbycie której jej uczestnicy czekali aż 19 lat. Fotografie dowodzą, że marzenia się spełniają, jeśli tylko jest się wytrwałym w dążeniu do ich realizacji i gotowym do podjęcia ryzyka.
Mówił o tym jeden z uczestników spływu – Krzysztof Jurek – gość kolejnego spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE, które odbyło się 22 stycznia 2015 roku. W swoim wykładzie monograficznym poruszył kwestię długich i żmudnych przygotowań do tej trudnej wyprawy. Przekonywał, że warto było czekać tyle lat na pozwolenie władz Parku Narodowego Kolorado, gdyż nie każdy może zobaczyć nieznane oblicze tego miejsca. Co roku na krawędzi Wielkiego Kanionu staje prawie 5 milionów turystów, ale zmagania z wodnym żywiołem mogą zaliczyć tylko nieliczni. To przygoda życia, gdyż nie ma w Europie takiej rzeki, którą można porównać z Kolorado.
Przygotowania do wyprawy zajęły prawie dwa lata. Obejmowały: próbne spływy, skompletowanie sprzętu, zapoznanie się z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi poruszania się po terenie Wielkiego Kanionu. Podróż odbyła się w sierpniu 2013 r. i trwała 18 dni. Polacy w ośmiu kajakach przepłynęli ponad 450 km, a wrażenia i obrazy utrwalili na fotografiach.