CZŁOWIEK RENESANSU I RENESANS CZŁOWIEKA: DZIŚ, JUTRO, POJUTRZE

Człowiek renesansu to określenie, które utrwaliło się w kulturze i weszło do języka potocznego. Oznacza osobę, która jest wszechstronnie uzdolniona, potrafi wiele rzeczy, nieobca jest jej wiedza z wielu różnych dziedzin. Sam termin, związany z nazwą konkretnej epoki, nie jest jednak przypadkowy. Renesans to okres rozkwitu humanizmu, a także ukształtowania się pewnych istotnych wzorców. To czas nauki, rozwoju, a także podróży. Mówił o tym redaktor Marek Mikos – dziennikarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki, animator kultury, dyrektor TVP Kielce i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W dniu 21 maja 2015 roku wygłosił wykład „Człowiek renesansu i renesans człowieka: dziś, jutro, pojutrze” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE. Red. Mikos przekonywał, że osób, które faktycznie mają pociąg do szerokiej wiedzy, nie trzeba raczej namawiać na rozwój w tym kierunku, gdyż samo zdobywanie nowych doświadczeń, informacji i umiejętności jest dla nich radością. Mamy przeróżne i liczne zainteresowania, fachową wiedzę z wielu dziedzin i przyświeca nam chęć rozwoju, dlatego warto dzielić się swoimi pasjami oraz, bez względu na wiek, poszerzać swoje horyzonty.