...

Zajęcia warsztatowe

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

W Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii oprócz tradycyjnych zajęć wykładowych są również warsztaty, czyli zajęcia praktyczne. Dzięki nim studenci mogą sami przekonać się, jak to jest prowadzić negocjacje, jak przygotować od A do Z program i scenariusz imprezy masowej itp. 

Z zapisków studenta WSTiE…

Komunikacja interpersonalna

Zajęcia praktyczne, które na zawsze zapadły mi w pamięć.

Każdy miał okazję zaprezentować się, a dzięki temu szybciej przyswoić wiedzę dotyczącą prawidłowego gestykulowania, mówienia, siadania itp. Zdobyć szeroką wiedzę z zakresu komunikacji interpersonalnej. Co się kryje pod tym pojęciem? Można by długo wyjaśniać. To była nie tylko komunikacja niewerbalna, ale również ciekawostki dotyczące nas samych. Kto jest wzrokowcem, a kto słuchowcem? Odkrywaliśmy to dzięki testom, a nawet słowom czy gestom. Jak rozpoznać, kiedy ktoś kłamie? Czy rozbiegany wzrok świadczy o tym, że ktoś „kręci” czy też o tym, że jest zażenowany? Czym jest tzw. „trzecie oko”? Jak podawać dłoń i kiedy dłoń jest „zwiędnięta”? Jak wygląda „uścisk goryla”, a jak uścisk a la „mokra ryba”? Jak być asertywnym? Te i wiele innych ciekawych zagadnień zgłębialiśmy podczas zajęć. Dzięki dużej ilości ćwiczeń praktycznych, dziś nie mam problemu z wieloma rzeczami, wiem co mówią o mnie moje gesty. Nauczyłam się, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak nie powinnam składać dłoni, jak „mówić ciałem”, aby być dobrze odebraną przez swoich rozmówców, a także jak przekonywać innych do swoich racji. Komunikacja interpersonalna pozwoliła mi poznać techniki i metody, które pozwalają skutecznie korzystać z umiejętności komunikowania się.

Asia, III rok PR

Psychologia negocjacji

Każdy z nas w życiu musiał coś wynegocjować. Począwszy od ceny w sklepie, a na płycie kompaktowej brata lub siostry skończywszy. I z różnym skutkiem. Często nasze wysiłki kończyły się niepowodzeniem. Zajęcia o tajemniczej nazwie „psychologia negocjacji” były prowadzone w formie warsztatów, podczas których musieliśmy nauczyć się, jak przeforsować swój pomysł, zdanie czy opinię na dany temat. Każdy miał w tym zakresie pewne doświadczenie, ale nie każdy potrafił je wykorzystać. W czasie zaimprowizowanych spotkań w naszej wyimaginowanej firmie reprezentowaliśmy różne stanowiska. Musieliśmy pomyśleć o wszystkim, zaczynając od klimatu rozmów, poprzez podział obowiązków, zajęcie właściwych miejsc przy stole obrad, a na strategii postępowania skończywszy. To co początkowo wydawało się łatwe, wcale takie nie było. Pisaliśmy i odgrywaliśmy scenariusze rozmów, dzięki temu mieliśmy świadomość, co nas czeka, jeśli przyjdzie nam negocjować w „prawdziwym życiu”. Dodatkową atrakcją były projekcje filmów. Wydawać by się mogło, że komedia niczego nie może nauczyć, że film, który już oglądaliśmy, nawet kilka razy, niczego nowego nie przekazuje. A jednak myliliśmy się. Po każdej projekcji musieliśmy wychwycić to, co mogło przydać się w trudnej sztuce negocjacji. Wtedy to mogliśmy poczuć na własnej skórze dreszczyk emocji i zobaczyć, czym jest negocjowanie, np. o życie ludzkie. Zajęcia z psychologii negocjacji nauczyły, jak zachowywać się w trakcie „rozmów na szczycie”, ale również jak osiągać sukcesy negocjacyjne w codziennym życiu.

Kasia, II rok PR