VAT 2020 –problemy, zmiany, orzecznictwo

O SZKOLENIU:

Zdobądź kompendium wiedzy i umiejętności księgowych!

Pracujesz w księgowości, planujesz zająć się rachunkowością lub prowadzisz rozliczenia własnej firmy? To szkolenie do idealne rozwiązanie dla Ciebie! Szybko i w przystępny sposób nasz ekspert przeprowadzi Cię przez najświeższe zmiany w przepisach i dostarczy Ci wiedzy na temat:

• zmian, wynikających z zastąpienia deklaracji VAT-7 plikiem JPK_VAT
  • nowych zasad działania wykazu podatników VAT czyli tzw. „Białej Listy”
  • szczegółowych zasad stosowania obowiązkowego mechanizmu splitpayment oraz kas fiskalnych w 2020 roku
  • nowej matrycy stawek VAT
  • Wiążącej Informacji Stawkowej – nowego instrumentu ochrony prawnej

Teoretyczna, najbardziej aktualna wiedza wsparta będzie praktycznymi przykładami wdrożeń, dzięki czemu poznasz sprawdzone metody wykorzystania prezentowanych rozwiązań w codziennej pracy.

Sprawdź szczegółowy program szkolenia i już dziś przekonaj się, w jaki sposób ta inwestycja może przełożyć się na Twój sukces zawodowy.

PROGRAM:

1. Zastąpienie deklaracji VAT-7 plikiem JPK_VAT (JPK_V7M oraz JPK_V7K) od 1 kwietnia i 1 lipca 2020 r.:
    1. co należy rozumieć przez „likwidację” deklaracji VAT?
    2. zmiana struktury JPK,
    3. nowe dane, do raportowania których będą zobowiązani podatnicy,
    4. wprowadzenie nowej sankcji za przesyłanie ewidencji VAT zawierającej błędy i nieprawidłowości,
    5. obowiązek korygowania JPK w terminie 14 dni w przypadku, gdy podatnik sam stwierdza błąd.
  2. Nowe zasady działania wykazu podatników VAT („białej listy”) od 1 stycznia 2020 r.:
    1. zakres danych przechowywanych w rejestrze podatników,
    2. konsekwencje podatkowe dokonania zapłaty należności wynikającej z faktury bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub za pośrednictwem rachunku nieujętego w wykazie – nowe sankcje w VAT i CIT,
    3. szczególne zasady obowiązujące w przypadku rachunków własnych banków, rachunków służących do obsługi cesji wierzytelności, rachunków powierniczych, rachunków wirtualnych, rachunków komorniczych;
    4. zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96 B ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – druk ZAW NR – analiza wniosku z objaśnieniami.
  3. Zasady stosowania obowiązkowego mechanizmu split payment:
    1. system split payment jako system obowiązkowy dla wybranych transakcji,
    2. zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności,
    3. podzielona płatność a zastrzeżenia umowne co do sposobu dokonywania zapłaty,
    4. podzielona płatność a zapłata na rzecz podmiotu innego niż sprzedawca,
    5. lista transakcji objętych obowiązkowym mechanizmem split payment,
    6. zasady wystawiania faktur do transakcji objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności,
    7. nowe sankcje za niestosowanie obowiązkowej podzielonej płatności,
    8. nowe regulacje a prywatne rachunki bankowe wykorzystywane w działalności gospodarczej,
    9. zasady uwalniania środków z konta VAT,
    10. zmiana zasad stosowania solidarnej odpowiedzialności na gruncie VAT w związku z wprowadzeniem obowiązkowej podzielonej płatności.
  4. Nowe zasady stosowania kas fiskalnych w 2020 roku:
    1. nowe zasady wystawiania faktur do paragonów,
    2. nowe sankcje przewidziane za nieprawidłowe wystawianie faktur do paragonów,
    3. kasy fiskalne ofnline – obowiązkowe dla wybranych branż,
    4. zasady stosowania zwolnień od kas fiskalnych w 2020 r.
  5. Pozostałe zmiany w VAT w 2019 i 2020 r.:
    1. likwidacja odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym w związku z wprowadzeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności,
    2. nowa matryca stawek VAT,
    3. modyfikacja zasad stosowania PKWiU,
    4. wprowadzenie nomenklatury scalonej CN jako podstawy identyfikacji towarów na gruncie VAT,
    5. Wiążąca Informacja Stawkowa – nowy instrument ochrony prawnej

KADRA:

Monika Bil – ekspert w dziedzinie finansów i rachunkowości, wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Absolwentka kierunku ekonomia na Uniwersytecie Szczecińskim, zarządzania zasobami ludzkimi oraz zarządzania przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Doświadczenie oraz wiedzę zdobywała podczas trwającej od ponad 25 lat kariery zawodowej, pracując na stanowiskach zarządczych wyższego szczebla w działach związanych z finansami, księgowością oraz podatkami i płacami. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie samodzielnego prowadzenia projektów i wdrożeń systemów z zakresu rachunkowości zarządczej, budżetowania oraz zarządzania płynnością finansową firm z grupy MŚP i korporacji. Warsztat szkoleniowy doskonaliła, współpracując m.in. z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii oraz NEWkey, realizując szkolenia komercyjne i finansowane ze źródeł zewnętrznych. Szerokie portfolio zadowolonych klientów usług szkoleniowych stworzyła w oparciu o wyjątkowy proces realizacji szkoleń bazujących przede wszystkim na jej bogatym doświadczeniu praktycznym w obszarze swojej specjalizacji.

REKRUTACJA I OPŁATY:
2000 zł

TERMIN SZKOLENIA:
luty 2021r.

CZAS TRWANIA:
8h

Szkolenia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym (w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym) jak i za pomocą technik kształcenia na odległość (online).

KONTAKT:
Lucyna Jurzak, tel: 338744605, 531 414407, e-mail:szkola@wste.edu.pl