Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej wkroczyła w kolejną fazę realizacji projektu „Zintegrowane wsparcie kierunków WSTiE poprzez programy wsparcia studentów i kadry realizującej proces kształcenia na potrzeby gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji”. Jego celem jest praktyczne przygotowanie studentów do wyzwań nowoczesnego rynku pracy poprzez zdobywanie specjalistycznych umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. I choć działania projektowe jeszcze trwają, już widać pierwsze sukcesy.
Kompetencje przyszłości… to kompetencje praktyczne
Projekt, realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, oparty jest na przekonaniu, że współczesna edukacja powinna nie tylko nadążać za zmianami, ale wręcz je wyprzedzać. WSTiE odpowiada na te wyzwania inwestując w programy, które kładą nacisk na rozwój kompetencji, kluczowych dla zielonej i cyfrowej transformacji. Najnowsza inicjatywa objęła wsparciem 80 studentek i studentów kierunków turystyka i rekreacja oraz informatyka I stopnia, a także 24 osób z kadry dydaktycznej. Jak przekonuje koordynator projektu, dr Marek Nocoń, prof. WSTiE, finalnym celem jest takie dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy i gospodarki, by realnie zapewnić młodym ludziom solidne podstawy do rozwoju zawodowego w branżach przyszłości.
AI, IATA Amadeus, szkolenia językowe i wiele innych
W ramach projektu zrealizowano już szereg działań, skierowanych do studentów, wzmacniających ich wiedzę i praktyczne umiejętności. Odbyły się zajęcia wyrównawcze z języka obcego branżowego, które umożliwiły uczestnikom opanowanie specjalistycznego słownictwa wykorzystywanego w pracy w turystyce i sektorze usług międzynarodowych. Równolegle przeprowadzono zajęcia, wprowadzające do zagadnień sztucznej inteligencji i ChataGPT. Kurs obejmował zarówno podstawy teoretyczne, związane z działaniem AI, jak i praktyczne zastosowania narzędzi ,opartych na sztucznej inteligencji w pracy biurowej, analitycznej i kreatywnej. Istotnym elementem projektu były także certyfikowane szkolenia z zakresu obsługi specjalistycznego oprogramowania turystycznego. Studenci mieli możliwość uczestniczenia w autoryzowanym kursie IATA Amadeus, obejmującym pełen zakres zagadnień, związanych z wyceną, planowaniem i realizacją podróży lotniczych. Zajęcia obejmowały m.in. taryfy GDS, wystawianie biletów, interpretację tras, zasady wyceny podróży w jedną stronę i w obie strony, podatki, a także geografię IATA i wskaźniki globalne.
Nauka pod okiem mentorów
Obecnie studenci uczestniczą w stażach zawodowych, które stanowią kluczowy etap realizacji projektu. Praktyki odbywają się w renomowanych instytucjach, takich jak Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Biuro Podróży TUI w Wadowicach, Biuro Podróży W Świat, Conqueror Travel Club czy Fundacja Edukacja, Zdrowie, Rozwój. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z realnym środowiskiem pracy, studenci mają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, poszerzenia swoich kompetencji interpersonalnych oraz poznania codziennych wyzwań zawodowych w branży.
Uczelnia z misją
Wszystkie działania, podejmowane w ramach projektu, mają charakter praktyczny i ukierunkowany na rozwój konkretnych, mierzalnych umiejętności. Oprócz szkoleń i staży, uczestnicy korzystają również z indywidualnego doradztwa zawodowego, które pomaga w planowaniu ścieżki kariery oraz w diagnozie własnych mocnych stron i obszarów do rozwoju.
Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii po raz kolejny potwierdziła, że nowoczesna edukacja to taka, która nie ogranicza się do sal wykładowych, lecz aktywnie przygotowuje studentów do funkcjonowania w rzeczywistości zawodowej. Realizacja projektu „Zintegrowane wsparcie kierunków WSTiE” doskonale wpisuje się w tę filozofię – łącząc teorię z praktyką, edukację z doświadczeniem, i uczelnię z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy.







