Za nami uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025

WSTiE > Aktualności > Za nami uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025

Personalizacja, innowacja, globalne perspektywy – pod tymi hasłami Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki. Uroczystość odbywająca się w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego zgromadziła liczne grono studentów, pracowników, absolwentów oraz przedstawicieli świata nauki, polityki i biznesu. Wydarzenie, jak co roku, było okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć uczelni, ale także do spojrzenia w przyszłość – pełną ambitnych planów i wyzwań.

Inaugurację tradycyjnie poprzedziła msza święta celebrowana w kościele parafialnym w Suchej Beskidzkiej. Następnie goście udali się do Sali Rycerskiej Zamku Suskiego, gdzie JM Rektor dr Marek Łabaj, prof. WSTiE powitał zgromadzonych gości. W swoim przemówieniu podkreślił kluczowe wartości przyświecające uczelni w nadchodzącym roku akademickim: personalizację kształcenia, innowacyjne podejście do nauki oraz międzynarodową współpracę. Wskazał, że to właśnie te trzy filary stanowią fundament dalszego rozwoju WSTiE, pozwalając jej na dostosowane programów do globalnych trendów i nowych standardów akademickich.

Innowacja i zrównoważony rozwój

W podobnym duchu wypowiadała się Kanclerz uczelni Maria Grzechynka. W swoim przemówieniu podkreśliła, że nowy rok akademicki to moment koniecznej refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz czas przygotowania się do podjęcia nowych wyzwań. Zwróciła uwagę na znaczenie personalizacji w kształceniu, szczególnie w odniesieniu do pokolenia Z, które oczekuje indywidualnych ścieżek rozwoju. To, co ważne dla kolejnych pokoleń, to także społeczna i środowiskowa odpowiedzialność oraz wykorzystanie najnowszych technologii (w tym sztucznej inteligencji). Jak podkreśliła pani Kanclerz, trend ten idealnie wpisuje się w misję uczelni, która od lat łączy innowacje IT z edukacją w duchu zrównoważonego rozwoju.

Wtórował jej dr Bartłomiej Walas, prof. WSTiE, który w swoim wystąpieniu nawiązał do globalnych wyzwań edukacyjnych oraz roli uczelni w przygotowywaniu studentów do aktywnego udziału w zmieniającym się świecie. Zwrócił uwagę na dynamiczne zmiany w zarządzaniu turystyką, które będą głównym tematem tegorocznych badań prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Wskazał na kluczowe projekty prowadzone obecnie przez uczelnię, w tym w międzynarodowych partnerstwach. Podkreślił ścisłe powiązanie realizowanych programów z aktualnymi potrzebami gospodarki oraz trendami w edukacji. Zaznaczył, iż WSTiE od lat zajmuje wysokie pozycje w krajowych rankingach szkół wyższych, a także jest wyróżniana przez prestiżowe gremia, które dostrzegają osiągnięcia uczelni w różnorodnych obszarach jej działalności.

Podczas inauguracji nie zabrakło także akademickich partnerów uczelni. Dr Ihor Kaspruk, Prorektor ds. stosunków międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Biznesu i Prawa, odniósł się do wsparcia, jakie WSTiE okazała Ukrainie w trudnych czasach wojennych. Przypomniał o solidarności, która łączy obie instytucje i podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w budowaniu przyszłości wolnego i demokratycznego państwa.

Edukacja jako droga do budowania siły społeczności

Istotnym punktem inauguracji były wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych oraz państwowych. Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar podkreślił znaczenie uczelni w kontekście umacniania potencjału lokalnego. Zauważył, że WSTiE daje szansę edukacyjną tym, którzy z różnych powodów mogliby nie mieć dostępu do dużych ośrodków akademickich. Zgodził się z nim Józef Bałos, Starosta Powiatu Suskiego, który nawiązał do roli uczelni jako kluczowego elementu lokalnego ekosystemu edukacyjnego. Podkreślił, że osiągnięcia WSTiE mają bezpośredni wpływ na życie społeczności lokalnej, a jej ambitne cele są w pełni zbieżne z potrzebami samorządu.

Stanisław Lichosyt, Burmistrz Suchej Beskidzkiej, z entuzjazmem przywitał nowych studentów oraz zaprosił ich do zaangażowania się w działania na rzecz społeczności. Wskazał na istotną rolę sztucznej inteligencji w dzisiejszym świecie, podkreślając, że prawdziwa zmiana wymaga nie tylko technicznego know-how, ale także chęci do działania i zaangażowania. Wtórował mu Michał Surmiak, Burmistrz Makowa Podhalańskiego. Nie tylko zaapelował do studentów o aktywne korzystanie z wiedzy, jaką oferuje kadra profesorska, ale także podkreślił wagę kształtowania wartości etycznych, które powinny towarzyszyć edukacji.

Senator Andrzej Pająk zwrócił się do studentów, aby idąc ku przyszłości, pamiętali o przeszłości i o tym wszystkim, co ona stanowi. Życzył uczelni, aby była wspaniałym, polskim orlim gniazdem dla przyszłych pokoleń. Poseł na Sejm dr hab. Paweł Kowal, prof. PAN wskazał na misję jako kluczowe słowo, które powinno wybrzmieć w tym dniu. „Wyobraźcie sobie ten region bez tej szkoły” – mówił prof. Kowal, podkreślając znaczenie uczelni dla miasta i regionu. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Ten wątek niech zostanie w waszych sercach na początek tego roku akademickiego: misja, Sucha, rozwój,  synergia i pani Kanclerz”, co uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami. Poseł Filip Kaczyński, absolwent WSTiE, podziękował uczelni za kształcenie oparte na wartościach, które stanowiły solidną podstawę jego kariery politycznej. W jego ocenie WSTiE odgrywa istotną rolę w przygotowywaniu młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym oraz demokratycznego rozwoju społeczeństwa.

Witamy w gronie studentów

Kluczowym momentem uroczystości była immatrykulacja nowych adeptów nauki, którzy złożyli ślubowanie, symbolicznie wstępując w szeregi społeczności akademickiej WSTiE. Po zakończeniu ceremonii Dziekan Wydziału Turystyki, dr Bartłomiej Walas, prof. WSTiE, wygłosił wykład inauguracyjny, zatytułowany „Ewolucja zarządzania turystyką w świetle globalnych trendów”. Prof. Walas wskazał na kluczowe trendy o charakterze globalnym, mające wpływ na gospodarkę turystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem celów zrównoważonego rozwoju. Podkreślił, iż obok pozytywnego oddziaływania, współczesna turystyka pokazuje także negatywne skutki, takie jak m.in. problem najmu krótkoterminowego, brak pracowników, wzrost kosztów pracy czy wprowadzanie opłaty turystycznej. Zgodnie z prognozami w perspektywie 2030 roku rynkiem wszędzie dominującym będzie rynek krajowy (popyt wewnętrzny). Wykład ten udowodnił, że ewolucja zjawisk, takich jak cyfryzacja, rosnąca rola turystyki zrównoważonej i nowe technologie, znacząco wpływa na kształt współczesnego sektora turystycznego.

W nowym roku akademickim uczelnia – bazując na dotychczasowych osiągnięciach – zamierza kontynuować rozwój innowacyjnych programów edukacyjnych, które odpowiadają na potrzeby studentów oraz wymogi rynku pracy. WSTiE zamierza również intensyfikować międzynarodową współpracę, co pozwoli na lepsze przygotowanie studentów do dynamicznych zmian w branży turystycznej. Rok akademicki zapowiada się jako czas intensywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wsparcia lokalnej społeczności w dostosowywaniu się do globalnych trendów w turystyce.