Doradca zawodowy radzi: chcesz kochać swoją pracę? Inwestuj w swój rozwój!

Zmęczenie pracą? Znużenie? Brak satysfakcji? Jeśli uczucia te pojawiają się często lub nie przestają nas opuszczać, to znak, że wpadliśmy w zawodowy marazm. O to, jak sobie z tym radzić, zapytaliśmy doradcę zawodowego, a wnioski są bardzo budujące. Okazuje się bowiem, że wcale nie musimy zmieniać pracy, branży lub godzić się trwanie w permanentnym stanie marazmu. Często wystarczy drobny krok – inwestycja w swój rozwój.

Akademia Biznesu: Jeśli dopada mnie chroniczny brak motywacji, czy to wypalenie zawodowe?

K.M.: Czasem faktycznie tak jest, a czasem jest to po prostu znudzenie powtarzalnością czynności zawodowych lub wieloletnią pracą na tym samym stanowisku. Taka sytuacja faktycznie podcina skrzydła, dlatego warto wprowadzić w swoje zawodowe życie powiew świeżości.

Akademia Biznesu: Brzmi to trochę tak, jak zachęta do zmiany pracy.

K.M.: Niekoniecznie. W bardzo wielu przypadkach dana osoba nie czuje potrzeby zmiany pracy, bo sam zawód ją satysfakcjonuje, lubi swoją firmę lub zespół, w którym pracuje. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w swój własny rozwój i stawianie sobie nowych wyzwań.

Akademia Biznesu: No dobrze, w takim razie jak się rozwijać, aby przełożyło się to na większą satysfakcję z pracy?

K.M.: Najlepszym rozwiązaniem są kursy i szkolenia. Nie są one tak czasochłonne jak długie studia podyplomowe, na które wiele osób po prostu nie ma czasu. Dają one jednak wiele satysfakcji, są bodźcem zaangażowania, stymulują i uczą nowych umiejętności. Szczególnie polecam te szkolenia, które wiele uczelni oferuje online – można uczyć się wygodnie, z każdego miejsca i w dowolnym czasie.

Akademia Biznesu: A jakie szkolenia wybierać?

K.M.: Najlepiej te, które rozwijają dziedzinę, z którą mamy problem. Nie muszą to być techniczne, merytoryczne kursy. Czasem dobrze jest postawić na rozwój kompetencji miękkich, np. pod okiem szkoleniowców popracować nad tym jak zarządzać czasem, stresem lub jak skutecznie się komunikować. Warto wybrać nie tylko taki kurs, który przyda nam się w obecnej pracy, ale przede wszystkim taki, który sprawi nam przyjemność i wzmocni nasze – podcięte stagnacją – skrzydła.