specjalista ds. sprzedaży

Liceum ukończone, matura zdana. I co dalej?

Świadectwo odebrane, emocje maturalne opadają, ale w ich miejsce wkraczają inne – niepokój. Jest on w pełni zrozumiały, ponieważ jeden rozdział życia właśnie się zakończył i w najbliższym czasie trzeba otworzyć kolejny. Tylko jak? I co robić po liceum?

WARIANT 1: STUDIA

Dla wielu osób to oczywiste rozwiązanie: po maturze po prostu trzeba aplikować na studia i kontynuować naukę. Chociaż być może masz czasem ochotę wyrwać się z tego utartego schematu, płynne wejście w tryb studiów ma praktyczny sens. Dlaczego? Ponieważ będzie ci łatwiej. Po intensywnym okresie nauki w liceum nadal funkcjonujesz w trybie intensywnego przyswajania wiedzy, dlatego naturalnie odnajdziesz się w nowym środowisku. Wybierając kierunek studiów pamiętaj jednak o tym, by stawiać nie tylko na te specjalizacje, które gwarantują pracę, ale także na te, które faktycznie cię interesują.

WARIANT 2: PRACA

Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej młodych ludzi, ponieważ wierzą, że praktyczne doświadczenie ma większą wagę na rynku pracy niż dyplom. Oczywiście to prawda, pamiętaj jednak, że bez fachu w ręku i bez ukończonych studiów możliwości zatrudnienia są mocno ograniczone. Jeśli bardzo chcesz pracować, pamiętaj, że możesz też połączyć ten cel ze studiami – np. niestacjonarnymi lub prowadzonymi w formule online. Na taką opcję decyduje się przeważająca większość maturzystów.

WARIANT 3: PRZERWA

Z takiej możliwości także korzysta coraz więcej maturzystów. Wychodzą oni z założenia, że warto zrobić sobie jeden rok przerwy, by podróżować po świecie, rozwijać swoje pasje i poszukać swojego celu w życiu. Wielu młodych ludzi nie jest jednak aż tak radykalnych i stara się znaleźć taką uczelnię i taki kierunek studiów, który pomoże w realizacji tych celów. Przykładowo – wybierając turystykę możesz studiować i podróżować, a akademickie biura karier mogą pomóc z zdefiniowaniu celów i wyłowieniu naturalnych talentów.

Bez względu na to, na co się zdecydujesz, pamiętaj o jednym: to jest twój czas, więc wykorzystaj go najlepiej jak potrafisz.