Pasja, praca czy studia – czy faktycznie musisz wybierać?

Zdałeś właśnie maturę i myślisz, że najtrudniejsze już za tobą? Nic bardziej mylnego. Zanim udasz się na zasłużony, wakacyjny wypoczynek, musisz podjąć jeszcze jedną decyzję – jak spędzić najbliższe 3 lata. Oddać się swojej pasji? Zacząć pracę? A może rozpocząć studia licencjackie? Jeśli nie wiesz, którą opcję wybrać – wybierz wszystkie. Sprawdź jaki kierunek studiów wybrać, by nie musieć z niczego rezygnować.

Określ co faktycznie cię interesuje

Oczywiście, rodzina może namawiać cię do studiowania prawa lub medycyny, ale jeśli to zupełnie nie twój świat, nie zmuszaj się. Sukces w nauce – a później w zawodzie – osiągnąć możesz w każdej dziedzinie, pod warunkiem jednak, że włożysz w to całe serce. Zastanów się więc, studiowanie jakiego kierunku będzie cię cieszyć, a najbliższe trzy lata będą przyjemnością.

Sprawdź czy uczelnia posiada elastyczny program

Gdy podejmiesz już decyzję co do kierunku, sprawdź jaki program oferują różne uczelnie. Jeśli planujesz pracować w trakcie studiów wybierz tę, która indywidualnie podchodzi do każdego studenta, gdzie grupy są małe, program elastyczny i gdzie istnieje możliwość realizacji części przedmiotów online. Wiele uczelni z radością pomaga studentom łączyć naukę z pracą, a nawet oferuje pomoc w znalezieniu takiego zatrudnienia.

Pokaż uczelni swój talent

Świetnie piszesz, śpiewasz, pasjonujesz się sportem? Nie musisz z tego rezygnować w czasie studiów! Wybierając uczelnię sprawdź czy wspiera ona talenty studentów, czy posiada bogaty wachlarz kół zainteresowań i czy możesz liczyć na dodatkowe stypendium. Najlepszą metodą będzie przejrzenie uczelnianych profili w social media, a także porozmawianie z innymi studentami.

Pamiętaj, że nie ma jednego, uniwersalnego kierunku studiów, który zagwarantuje ci satysfakcję. Osiągniesz ją wówczas, gdy określisz co faktycznie cię pasjonuje i znajdziesz uczelnię, która będzie gotowa wspierać cię i która pomoże ci rozwijać twoje naturalne talenty.