Junior Developer

Programista: świetny zawód, ale czy to praca dla mnie?

Doskonale zarabiają, ciągle mogą się rozwijać, biorą udział w fascynujących projektach. Programiści – bo o nich mowa – są rozchwytywaną grupą zawodową i nie grozi im utrata pracy, nawet w trudnym czasie pandemii. Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli o przebranżowieniu i wybraniu nowej drogi zawodowej. Jeśli i ty rozważasz taką możliwość, sprawdź jak zrobić to dobrze.

Krok 1: Przygotuj fundament

Wiele osób rezygnuje z pracy w branży IT, ponieważ ulega powszechnym stereotypom, iż jest to sektor wybitnie techniczny. Panuje mylne przekonanie, zgodnie z którym poradzą sobie w nim tylko te osoby, które posiadają określone, naturalne predyspozycje. Nic bardziej mylnego! Zdaniem doradców zawodowych każdy jest w stanie świetnie programować, choć faktycznie należy odpowiednio się do tego przygotować. Zanim zaczniemy zadawać sobie pytanie o to jak nauczyć się programować, warto zbudować fundament dalszego rozwoju. Pomocne w tym celu będą kursy doszkalające w obszarze nauk ścisłych, a także ćwiczenia logiczne.

Krok 2: Przestaw myślenie

Programowanie to taka sama umiejętność, jak każda inna i można się jej nauczyć. Przestań więc myśleć o tym, jak o wiedzy tajemnej i spójrz na czekające cię wyzwanie jak na naukę języka obcego. W gruncie rzeczy dokładnie na tym będzie polegała twoja praca – na mówieniu w innych językach, tyle że informatycznych. Będziesz zaczynał od podstaw, niemal ucząc się alfabetu, by następnie móc budować coraz bardziej skomplikowane zdania zgodnie z regułami pisania kodu.

Krok 3: Wybierz odpowiedni kurs

Gdy już będziesz w pełni gotowy, wybierz odpowiednią uczelnię i odpowiedni kurs, na którym nauczysz się języków programowania. Zwróć uwagę na to jaki jest profil danej szkoły, czy zajęcia są praktyczne, czy będziesz mógł uczyć się pod okiem osób, które realnie piszą kod oraz jak radzą sobie zawodowo absolwenci poprzednich roczników. A gdy już będziesz pewien, że trafiłeś w miejsce idealnie spełniające twoje oczekiwania, śmiało ruszaj i… zaprogramuj się na sukces!