STUDIA INFORMATYCZNE BEZ MATEMATYKI – CZY TO MOŻLIWE?

Zacząłeś przeglądać oferty uczelni, kierunki studiów i specjalizacje – i nagle serce zabiło ci mocniej na myśl o informatyce? Bardzo słusznie – to fantastyczne studia, gwarantujące dobrze płatną pracę. Martwisz się jednak, że nie ma sensu aplikować na ten kierunek, bo nie zdawałeś matematyki na maturze? Mamy dobre wieści – możesz spełnić swoje marzenie nawet jeśli zdawałeś inne przedmioty.

Jak się dostać na studia informatyczne bez matematyki?

Branża IT jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się na świecie. Polski rynek informatyczny nie pozostaje w tyle i już dziś doczekał się renomy prężnego centrum outsourcingowego, świadczącego wysokiej klasy usługi komputerowe oraz programistyczne. Rosnąca liczba miejsc pracy związanych z informatyką sprawia, że rynek staje się coraz bardziej wymagający wobec absolwentów uczelni wyższych, ale oznacza to także, że świat IT otwiera się nie tylko na tzw. umysły ścisłe. Umiejętność logicznego myślenia jest niezbędna, ale coraz częściej przydaje się także kreatywność oraz inne umiejętności typowe dla osób z humanistycznymi predyspozycjami. Oznacza to, że nie wszystkie uczelnie stawiają kandydatom na studia informatyczne wymóg zdania egzaminu maturalnego z matematyki.

A jak sobie radzić, gdy już zostanę przyjęty?

Dostać się to połowa sukcesu – jak jednak skończyć studia informatyczne bez matematyki na poziomie rozszerzonym? Przede wszystkim zachowaj spokój, ponieważ matematyka w formie, która przydaje się w większości zastosowań w informatyce, nie ma wiele wspólnego z tą matematyką, którą pamiętasz ze szkoły. Oznacza to, że będzie ona wykładana w ramach zajęć, co da ci szansę na nadrobienie braków. Nawet jeśli są one dość duże, dobre uczelnie i tutaj wychodzą naprzeciw przyszłym ekspertom IT. Szkoły wyższe oferują swoim studentom bezpłatne doszkalające kursy z zakresu nauk ścisłych, dzięki czemu masz szansę szybko wyeliminować zaległości lub odświeżyć wiedzę, którą udało ci się już zdobyć. Aplikując na studia informatyczne sprawdź więc, czy wybrana przez ciebie uczelnia jest gotowa udzielić ci takiego wsparcia.