INFORMATYKA STUDIA I STOPNIA


STUDIA INFORMATYCZNE

 

Chcesz stać się częścią świata nowoczesnych technologii?

Szukasz pasjonującego, dobrze płatnego zawodu?

Wybierz INFORMATYKĘ!

– Informatyka to najszybciej rozwijająca się gałąź wiedzy i gospodarki XXI wieku.
– Rynek pracy oferuje szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia i rozwoju.
– Branża IT stale rekrutuje, co daje gwarancję bardzo dobrych zarobków z dalszą perspektywą wzrostu.
– Średnie wynagrodzenie w branży wynosi obecnie około 11 400 zł (wg danych Sedlak & Sedlak za rok 2018).

——————————————————————————————————————–

BAZA WIEDZY: jak wyglądają studia informatyczne?

Jeśli chcesz ciekawych studiów, pewnej pracy i świetnego przygotowania zawodowego, ale jeszcze zastanawiasz się, który kierunek studiów wybrać, rozważ informatykę. Kto powinien wybrać tę ścieżkę kariery? Jak wyglądają takie studia? I co można robić po ich ukończeniu? O odpowiedź zapytaliśmy wykładowcę tego kierunku i wieloletniego praktyka, współpracującego z Akademią Biznesu WSTiE.

AB: Studiowanie informatyki staje się obecnie trendy. Kto wybiera te studia? Jakie predyspozycje należy mieć, aby sobie na nich poradzić?

SO: Studia informatyczne bardzo często wybierają te osoby, które bardzo poważnie myślą o przyszłej karierze zawodowej. Są to ludzie ceniący praktyczne zajęcia i naukę rzeczy, które realnie pomogą im zmieniać świat. Bardzo często nie są to wcale tzw. Umysły ścisłe. Na studiach informatycznych doskonale radzą sobie także humaniści.

AB: Istnieje przeświadczenie, że studia informatyczne to domena mężczyzn. Jak panie radzą sobie na tym kierunku?

SO: Doskonale! Kobiety są bardziej cierpliwe i często wytrwalsze od mężczyzn, więc doskonale odnajdują się przy pracy przy skomplikowanych i długoterminowych projektach. Informatyka to studia dla każdego – płeć, wiek czy pochodzenie społeczne nie mają tu żadnego znaczenia.

AB: Wiele osób rezygnuje z aplikowania na informatykę, bo nie wie, czy sobie poradzi. Obalmy więc mity i wytłumaczmy, jak wyglądają studia informatyczne.

SO: Są to studia praktyczne, więc już od pierwszego roku kształcimy tak, aby absolwent bez problemu znalazł pracę. I udaje się to czasem już w trakcie trwania studiów! Jest to możliwe, ponieważ student uczy się nie tylko podstaw teorii, ale przede wszystkim realnego używania technologii, niezbędnych do tworzenia aplikacji, związanych z procesami biznesowymi. Studenci pracują na konkretnych przykładach, rozwiązują rzeczywiste taski, uczą się wszystkich języków programowania, np. C#, C++, Java, PHP, Entity Framework, .Net, MVVM, SQL Server, MySQL, ORM czy REST API. Studenci w trakcie nauki odbywają staże, nabierają wprawy w wykonywaniu zawodu, a po obronie dyplomu mogą rozwinąć skrzydła. Absolwenci mogą podjąć pracę jako programista, tester lub administrator systemów, a także jako administrator baz danych.

AG: Cóż – brzmi zachęcająco, a korzyści wydają się oczywiste. Pozostaje nam zatem już tylko zaprosić studiowania informatyki. Bardzo dziękuję za rozmowę.